Rossiya fuqarolari uchun xorijga pul o‘tkazish cheklovlari bekor qilindi
Rossiya Markaziy banki 8-dekabrdan boshlab Rossiya fuqarolari va "do‘st davlatlar" fuqarolari uchun xorijga pul o‘tkazish bo‘yicha mavjud cheklovlarni bekor qilishini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror valyuta bozoridagi barqarorlik va iqtisodiy holatning yaxshilanishi bilan izohlangan. Markaziy bankning ma’lum qilishicha, 2026-yil 7-iyungacha ayrim cheklovlar saqlanib qoladi.
Xususan, bu cheklovlar "do‘st bo‘lmagan davlatlar"dan kelgan va Rossiyada ishlayotgan norezidentlarga nisbatan qo‘llaniladi. Ular faqat o‘z ish haqi miqdorida xorijga mablag‘ o‘tkazish huquqiga ega bo‘ladilar.
Rossiyada ishlamaydigan va "do‘st bo‘lmagan davlatlar"dan bo‘lgan norezidentlar hamda ushbu davlatlardan bo‘lgan kompaniyalar uchun esa to‘liq taqiq saqlanib qoladi. Shu bilan birga, Rossiya fuqarolari nazorati ostidagi yuridik shaxslar bu taqiqdan ozod etiladi.
Markaziy bank xorijiy investorlar uchun ba’zi yumshatishlar mavjudligini ham ma’lum qildi. Xususan, xorijiy investorlarga tegishli mablag‘lar va "In" turidagi hisob raqamlaridan xorijga o‘tkazmalarni amalga oshirish cheklovlarga kiritilmagan.
Bundan tashqari, "do‘st bo‘lmagan davlatlar"ning banklari uchun Rossiyadagi korrespondent hisoblar orqali rublda o‘tkazmalarni amalga oshirish imkoniyati saqlanib qoladi, agar yuboruvchi va qabul qiluvchi hisob raqamlari xorijiy banklarda joylashgan bo‘lsa. Bu o‘zgarishlar Rossiya iqtisodiy siyosatidagi muhim bosqichlardan biri bo‘lib, valyuta bozorining barqarorligini ta’minlashga qaratilgan.

Ограничения на переводы денег за границу для граждан России отменены
Центральный банк России объявил, что с 8 декабря отменяет действующие ограничения на переводы денег за границу для граждан России и граждан «дружественных государств». Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение объясняется стабильностью валютного рынка и улучшением экономической ситуации. По информации Центрального банка, некоторые ограничения сохранятся до 7 июня 2026 года.
В частности, эти ограничения применяются к нерезидентам из «недружественных государств», работающим в России. Они смогут переводить за границу средства только в размере своей заработной платы.
Для нерезидентов из «недружественных государств», не работающих в России, а также для компаний из этих стран сохраняется полный запрет. При этом юридические лица под контролем граждан России освобождаются от этого запрета.
Центральный банк также сообщил о некоторых послаблениях для иностранных инвесторов. В частности, переводы за границу средств, принадлежащих иностранным инвесторам, и с счетов типа «In» не подпадают под ограничения.
Кроме того, для банков «недружественных государств» сохраняется возможность осуществлять рублевые переводы через корреспондентские счета в России, если счета отправителя и получателя находятся в иностранных банках. Эти изменения являются важным этапом в экономической политике России и направлены на обеспечение стабильности валютного рынка.