Labubu o‘yinchoqlarida xavfli modda aniqlandi
Rossiyada mashhur bo‘lgan Labubu o‘yinchoqlari bo‘yicha olib borilgan tekshiruvlar xavotirli natijalarni ko‘rsatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
“Roskachestvo” tashkiloti mutaxassislari tomonidan o‘yinchoqlarning sifati va xavfsizligi tekshirilib, 13 ta namunaning birida sog‘liq uchun xavfli modda — dioktilftalat miqdori ruxsat etilgan darajadan yuqori ekanligi aniqlangan. Tekshiruv davomida mahsulot 53 ta mezon bo‘yicha baholandi.
Ular orasida mato va tikuv sifati, yorliqda ko‘rsatilgan ma’lumotlarning to‘g‘riligini tekshirish, toksikologik va gigiyenik xavfsizlik ko‘rsatkichlari hamda umumiy zaharlilik darajasi bor edi. Natijada o‘yinchoq tarkibidagi dioktilftalat miqdori belgilangan 2 mg/litr me’yordan oshib, 2,9 mg/litrni tashkil qilgani qayd etildi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, dioktilftalat moddasining yuqori miqdorda bo‘lishi bir qator salbiy oqibatlarga olib kelishi mumkin. Bu modda gormonlar muvozanatini buzishi, bolalar va homilador ayollar salomatligiga zarar yetkazishi, reproduktiv sog‘liqni yomonlashtirishi, xulq-atvor va nevrologik muammolarni kuchaytirishi, shuningdek, uzoq muddatda jigar va buyrak faoliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Bundan tashqari, bu modda terida qichishish va allergik reaksiyalarni keltirib chiqarishi ehtimoli ham mavjud. Hozirda mutasaddi organlar Labubu o‘yinchoqlari bo‘yicha qo‘shimcha tekshiruvlar o‘tkazmoqda.

В игрушках Labubu обнаружено опасное вещество
Проверки популярных в России игрушек Labubu показали тревожные результаты. Об этом сообщает Zamin.uz.
Специалисты организации «Роскачество» провели проверку качества и безопасности игрушек, и в одной из 13 образцов было выявлено опасное для здоровья вещество — диоктилфталат в количестве, превышающем допустимый уровень. В ходе проверки продукция оценивалась по 53 критериям.
Среди них были качество ткани и швов, проверка достоверности информации на этикетке, показатели токсикологической и гигиенической безопасности, а также общий уровень токсичности. В результате было зафиксировано, что содержание диоктилфталата в игрушке превысило установленную норму в 2 мг/литр и составило 2,9 мг/литр.
По словам специалистов, высокий уровень диоктилфталата может привести к ряду негативных последствий. Это вещество способно нарушать гормональный баланс, вредить здоровью детей и беременных женщин, ухудшать репродуктивное здоровье, усиливать поведенческие и неврологические проблемы, а также оказывать негативное влияние на функции печени и почек при длительном воздействии.
Кроме того, это вещество может вызывать зуд кожи и аллергические реакции. В настоящее время ответственные органы проводят дополнительные проверки игрушек Labubu.