Mayamida Ukraina urushi bo‘yicha tinchlik muzokaralari boshlandi
Mayami shahrida AQSH va Ukraina vakillari Rossiya boshlagan urushni to‘xtatish uchun tinchlik rejasini muhokama qilishmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Axios nashri xabariga ko‘ra, juma kuni bo‘lib o‘tgan uchrashuvlarda mojaroni bosqichma-bosqich yumshatish bo‘yicha bir qator takliflar muhokama qilingan. Ukraina delegatsiyasiga Milliy xavfsizlik va mudofaa kengashi kotibi Rustem Umerov hamda Bosh shtab boshlig‘i Andrey Gnatov rahbarlik qilmoqda.
Ular AQSHning maxsus vakillari Stiven Uitkoff va Jared Kushner bilan kecha ikki soatlik muloqot o‘tkazishgan. Muzokaralar “ijobiy ruhda” o‘tgani qayd etilgan.
Bugungi uchrashuvlar davom etmoqda va shanba kuni yana bir bosqich rejalashtirilgan. Uitkoff va Kushnerning Ukraina delegatsiyasi bilan muloqoti Moskvada Rossiya vakillari bilan o‘tkazilgan besh soatlik uchrashuvdan so‘ng amalga oshirilmoqda.
Moskva tomonining bayonotlariga ko‘ra, tinchlik masalasida murosaga erishish imkoniyati ko‘rinmayotganini bildirgan. Shu sabab Mayamidagi muzokaralar ikki tomon pozitsiyalaridagi ziddiyatlarni yumshatishga qaratilgan muhim bosqich sifatida baholanmoqda.
AQSH vakillari ukrainalik hamkorlarga Moskvadagi muzokaralar tafsilotlari va yangi takliflarni taqdim etgan. Ushbu takliflar ziddiyatlarni yengib o‘tishga yordam berishi mumkinligi ta’kidlanmoqda.
Shu bilan birga, Ukraina va Rossiya rasmiy bayonotlarida farq mavjud bo‘lsa-da, AQSH hududiy masalalar bo‘yicha murosaga erishish imkoniyati borligiga ishonmoqda. Mayamidagi muzokaralar xalqaro hamjamiyat e’tiborida bo‘lib, urushning kelgusi yo‘nalishini belgilashda muhim ahamiyat kasb etmoqda.

В Майами начались мирные переговоры по украинской войне
В городе Майами представители США и Украины обсуждают план мира для прекращения войны, начатой Россией. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания Axios, на встречах, прошедших в пятницу, обсуждались ряд предложений по поэтапному смягчению конфликта. Украинскую делегацию возглавляют секретарь Совета национальной безопасности и обороны Рустем Умеров и начальник Генштаба Андрей Гнатов.
Они провели двухчасовой диалог с специальными представителями США Стивеном Уиткоффом и Джаредом Кушнером. Отмечается, что переговоры прошли «в позитивном ключе».
Сегодня встречи продолжаются, а на субботу запланирован следующий этап. Общение Уиткоффа и Кушнера с украинской делегацией происходит после пятнадцатичасовой встречи с российскими представителями в Москве.
По заявлениям московской стороны, возможность достижения компромисса по вопросу мира не просматривается. По этой причине переговоры в Майами оцениваются как важный этап, направленный на смягчение противоречий в позициях обеих сторон.
Представители США представили украинским партнерам детали московских переговоров и новые предложения. Подчеркивается, что эти предложения могут помочь преодолеть разногласия.
При этом, несмотря на различия в официальных заявлениях Украины и России, США верят в возможность достижения компромисса по территориальным вопросам. Переговоры в Майами находятся в центре внимания международного сообщества и имеют важное значение для определения дальнейшего направления войны.