Zelenskiy va AQSH vakillari tinchlik muzokaralarini muhokama qildi
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidentining maxsus vakili Stiv Uitkoff va Vashingtonda ta’sirga ega siyosatshunos Jared Kushner bilan telefon orqali muhim muloqot o‘tkazgani haqida ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Suhbatning asosiy mavzusi Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi uzoq yillik nizoni tinch yo‘l bilan hal qilish masalalarini muhokama qilish bo‘ldi. Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, ushbu muloqot mazmunli va samarali o‘tgan.
U o‘z bayonotida: “Biz qon to‘kilishini to‘xtatishga qaratilgan bir qator muhim masalalarni keng muhokama qildik. Bu muzokaralar juda muhim bo‘ldi”, — deya ta’kidladi.
Suhbat davomida tomonlar kelgusida amalga oshirilishi rejalashtirilgan qadamlar va Ukraina—AQSH muloqotining yangi formatlarini muhokama qilishgan. Muzokaralarda xavfsizlikni ta’minlash, mojaroni bosqichma-bosqich yumshatish hamda diplomatik faoliyat samaradorligini oshirish asosiy yo‘nalish sifatida belgilangan.
Uchrashuvda Ukraina milliy xavfsizlik va mudofaa kengashi kotibi Rustem Umerov hamda bosh shtab boshlig‘i general Andrey Gnatov ham ishtirok etgani ushbu muloqotning ahamiyatini yanada oshirdi. Zelenskiy, shuningdek, Ukraina xalqaro maydonda o‘z pozitsiyasini mustahkamlashga va diplomatik faollikni kuchaytirishga intilayotganini qayd etdi.

Зеленский и представители США обсудили мирные переговоры
Президент Украины Владимир Зеленский сообщил о важном телефонном разговоре с специальным представителем президента Соединённых Штатов Стивом Уиткоффом и влиятельным политологом из Вашингтона Джаредом Кушнером. Об этом сообщает Zamin.uz.
Основной темой беседы стало обсуждение вопросов мирного урегулирования многолетнего конфликта между Россией и Украиной. По словам Зеленского, этот диалог был содержательным и эффективным.
В своём заявлении он подчеркнул: «Мы подробно обсудили ряд важных вопросов, направленных на прекращение кровопролития. Эти переговоры были очень важны».
В ходе разговора стороны обсудили запланированные дальнейшие шаги и новые форматы диалога между Украиной и США. В переговорах были определены основные направления — обеспечение безопасности, постепенное смягчение конфликта и повышение эффективности дипломатической деятельности.
Присутствие на встрече секретаря Совета национальной безопасности и обороны Украины Рустема Умерова и начальника Генерального штаба генерала Андрея Гнатова ещё больше подчеркнуло значимость этого диалога. Зеленский также отметил стремление Украины укрепить свои позиции на международной арене и активизировать дипломатическую деятельность.