Ukrainadagi urushni to‘xtatish sulhi yaqin turibdi
Ukrainadagi urushni to‘xtatish bo‘yicha sulh imzolanishi juda yaqin ekani haqida xabar berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
AQSH sobiq prezidenti Donald Trampning Ukraina bo‘yicha maxsus vakili Kit Kellogning ma’lum qilishicha, kelishuv ikki asosiy masala – Donbass mintaqasining kelajagi va Zaporijjya atom elektr stansiyasi (ZAES) atrofidagi muammolarni hal qilishga bog‘liq. Kaliforniyada Ronald Reygan fondi tomonidan tashkil etilgan forumda nutq so‘zlagan Kellog, “Agar bu ikki muammo hal qilinsa, qolgan masalalarni osonlikcha yechish mumkin bo‘ladi.
Biz deyarli maqsadga yetdik,” deya ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, muzokaralar jarayoni “marafonning so‘nggi bosqichi”ga kirgan bo‘lib, bu eng murakkab va mas’uliyatli davr hisoblanadi.
Kellogning ma’lumotiga ko‘ra, urush davomida Rossiya va Ukraina tomonlarida halok bo‘lgan va yaralanganlarning umumiy soni 2 milliondan oshgan. Reuters agentligining xabar berishicha, Rossiya hozirda Ukraina hududining 19,2 foizini nazorat qilmoqda.
ZAES masalasi bo‘yicha AQSH tomonidan bir nechta takliflar ilgari surilgan: stansiyaning faoliyatini qayta tiklash, uni Atom energiyasi xalqaro agentligi (AEXA) nazoratiga topshirish va ishlab chiqarilgan elektr energiyasini Rossiya hamda Ukraina o‘rtasida taqsimlash. Muzokaralarda AQSH prezidentining maxsus elchisi Stiven Uitkoff va Donald Trampning kuyovi Jared Kushner muhim rol o‘ynamoqda.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy 6-dekabr kuni Kushner bilan mazmunli telefon muloqoti o‘tkazganini ma’lum qildi. Yevropa davlatlari ham bu muzokaralarni yaqindan kuzatmoqda.
Fransiya prezidenti Emmanuel Makron 8-dekabr kuni Londonda Ukraina prezidenti Zelenskiy, Buyuk Britaniya bosh vaziri Kir Starmer va Germaniya kansleri Fridrix Mers bilan uchrashuv o‘tkazadi. Ushbu uchrashuvning asosiy maqsadi AQSH boshchiligidagi muzokaralarning natijalarini baholashdan iborat.

Остановка войны в Украине — мир близок
Сообщается, что подписание мира по прекращению войны в Украине очень близко. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Кита Келлога, специального представителя бывшего президента США Дональда Трампа по Украине, соглашение зависит от решения двух основных вопросов – будущего региона Донбасс и проблем вокруг Запорожской атомной электростанции (ЗАЭС). Выступая на форуме, организованном Фондом Рональда Рейгана в Калифорнии, Келлог отметил: «Если эти две проблемы будут решены, остальные вопросы можно будет легко уладить.
Мы почти достигли цели». По его словам, процесс переговоров вошёл в «финальную стадию марафона», которая является самой сложной и ответственной.
По данным Келлога, общее число погибших и раненых с обеих сторон — России и Украины — превысило 2 миллиона. Агентство Reuters сообщает, что Россия в настоящее время контролирует 19,2 процента территории Украины.
По вопросу ЗАЭС США выдвинули несколько предложений: восстановление работы станции, передача её под контроль Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) и распределение произведённой электроэнергии между Россией и Украиной. В переговорах важную роль играют специальный посланник президента США Стивен Уиткофф и зять Дональда Трампа Джаред Кушнер.
Президент Украины Владимир Зеленский сообщил, что 6 декабря провёл содержательный телефонный разговор с Кушнером. Европейские страны также внимательно следят за этими переговорами.
Президент Франции Эммануэль Макрон 8 декабря проведёт в Лондоне встречу с президентом Украины Зеленским, премьер-министром Великобритании Киром Стармером и канцлером Германии Фридрихом Мерсом. Основной целью этой встречи является оценка результатов переговоров под руководством США.