Avstraliya bolalarga ijtimoiy tarmoqlarni taqiqladi
2025-yil 10-dekabrdan boshlab Avstraliya hukumati 16 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun ijtimoiy tarmoqlarga kirishni taqiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror TikTok, YouTube, Instagram va Facebook kabi 10 ta yirik platformaga tegishli bo‘lib, agar ular bu taqiqni buzsa, 49,5 million Avstraliya dollari miqdorida jarimaga tortilishi mumkin. Taqiqning asosiy maqsadi yoshlarni internetdagi zararli kontentdan, shuningdek, ruhiy salomatlikka salbiy ta’sirlardan himoya qilishdir.
Avstraliya bosh vaziri Entoni Albaniz bolalarga bo‘sh vaqtlarini sport bilan shug‘ullanish, yangi ko‘nikmalar o‘rganish, kitob o‘qish va yaqinlari bilan yuzma-yuz muloqot qilish kabi foydali mashg‘ulotlarga bag‘ishlashni tavsiya qildi. Mazkur qaror boshqa mamlakatlarning ham e’tiborini tortmoqda.
Mutaxassislar Avstraliya tajribasini boshqa davlatlar yoshlar uchun ijtimoiy tarmoqlarni cheklash bo‘yicha qoidalarni ishlab chiqishda namuna sifatida ko‘rib chiqishi mumkinligini ta’kidlashmoqda. Shu bilan birga, texnologik kompaniyalar bu cheklovlar qonuniy jihatlarga va foydalanuvchi sonining o‘sishiga ta’sir ko‘rsatishi mumkinligidan xavotir bildirmoqda.
Avstraliya hukumati taqiqni vaqt o‘tishi bilan yangi platformalar paydo bo‘lganda yangilab borishni rejalashtirmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, taqiq kuchga kirishidan oldin 8–15 yoshdagi bolalarning 86 foizi ijtimoiy tarmoqlardan foydalanib kelgan.

Австралия запретила социальные сети для детей
С 10 декабря 2025 года правительство Австралии запретило детям до 16 лет пользоваться социальными сетями. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение касается 10 крупных платформ, таких как TikTok, YouTube, Instagram и Facebook, и в случае нарушения запрета они могут быть оштрафованы на сумму до 49,5 миллиона австралийских долларов. Основная цель запрета — защитить молодежь от вредного контента в интернете, а также от негативного влияния на психическое здоровье.
Премьер-министр Австралии Энтони Албаниз рекомендовал детям посвящать свободное время полезным занятиям, таким как спорт, освоение новых навыков, чтение книг и личное общение с близкими. Это решение привлекает внимание и других стран.
Эксперты отмечают, что опыт Австралии может служить примером для других государств при разработке правил ограничения социальных сетей для молодежи. В то же время технологические компании выражают обеспокоенность тем, что эти ограничения могут повлиять на юридические аспекты и рост числа пользователей.
Правительство Австралии планирует обновлять запрет по мере появления новых платформ. По данным, до вступления запрета в силу 86% детей в возрасте от 8 до 15 лет уже пользовались социальными сетями.