Xitoyda korrupsiya uchun hukm qilingan amaldor qatl etildi
Xitoyda poraxo‘rlik aybi bilan sudlangan China Huarong International Holdings Limited kompaniyasining sobiq rahbari Bay Tyanxuey ustidan hukm ijrosi 9-dekabr kuni amalga oshirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mamlakatning rasmiy axborot agentligi "Sinxua" xabar berdi. Ma’lum qilinishicha, qatl jazosi Xitoy Oliy xalq sudi tomonidan tasdiqlanganidan so‘ng ijro etilgan.
Bay Tyanxuey 2024-yil may oyida Tyanjin shahri oraliq sudi tomonidan o‘lim jazosiga hukm qilingan edi. Sud uni umrbod siyosiy huquqlardan mahrum qilish, barcha shaxsiy mol-mulkini musodara qilish va noqonuniy daromadlarni davlat hisobiga o‘tkazish sharti bilan jazoladi.
Bay ushbu qaror ustidan shikoyat kiritdi, ammo 2025-yil fevral oyida Tyanjin Oliy xalq sudi apellyatsiyani rad etdi va ish Oliy xalq sudiga yuborildi. Sud tekshiruvlarida aniqlanishicha, Bay Tyanxuey 2014–2018-yillar oralig‘ida o‘z lavozim vakolatlaridan foydalangan holda turli loyihalarni moliyalashtirish va sotib olish jarayonlarida manfaatdor tomonlarga yordam bergan.
Buning evaziga u 1,108 milliard yuan (taxminan 157 million dollar) miqdorida pora olgan. Oliy xalq sudi bu holatni "ayniqsa og‘ir" jinoyat sifatida baholadi, chunki bu jinoyat nafaqat davlat manfaatlariga katta zarar yetkazgan, balki ijtimoiy oqibatlari ham salbiy bo‘lgan.
Xitoyda odatda korrupsiya uchun o‘lim jazosi darhol ijro etilmaydi. Bunday hollarda ikki yillik sinov muddati belgilanadi va qoidabuzarlik aniqlanmasa, jazo umrbod qamoq jazosi bilan almashtiriladi.
Ammo Bayning jinoyati bundan mustasno deb topildi va qatl jazosi darhol amalga oshirildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, qatl ijrosidan oldin Bay Tyanxueyga yaqin qarindoshlari bilan uchrashishga ruxsat berilgan.
Bu Xitoyda o‘lim jazosi qo‘llaniladigan hollarda odatiy amaliyot hisoblanadi. Xitoy o‘lim jazosini keng qo‘llaydigan davlatlardan biri bo‘lib, qotillik, giyohvand moddalar savdosi va yirik iqtisodiy jinoyatlar kabi og‘ir jinoyatlar uchun ushbu jazo qo‘llaniladi.

В Китае казнили чиновника, осужденного за коррупцию
В Китае 9 декабря была приведена в исполнение казнь бывшего руководителя компании China Huarong International Holdings Limited Бай Тянсюэя, осужденного за взяточничество. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщило официальное информационное агентство страны "Синьхуа". Как стало известно, казнь была приведена в исполнение после утверждения Верховным народным судом Китая.
В мае 2024 года Бай Тянсюэй был приговорен Тяньцзиньским промежуточным судом к смертной казни. Суд назначил ему наказание с пожизненным лишением политических прав, конфискацией всего личного имущества и передачей незаконных доходов в государственную казну.
Бай подал апелляцию на это решение, однако в феврале 2025 года Верховный народный суд Тяньцзиня отклонил апелляцию, и дело было направлено в Верховный народный суд. В ходе судебного разбирательства было установлено, что в период с 2014 по 2018 год Бай Тянсюэй, используя свои служебные полномочия, помогал заинтересованным сторонам в финансировании и приобретении различных проектов.
Взамен он получил взятку в размере 1,108 миллиарда юаней (примерно 157 миллионов долларов). Верховный народный суд квалифицировал это деяние как "особо тяжкое" преступление, поскольку оно нанесло значительный ущерб государственным интересам и имело негативные социальные последствия.
В Китае смертная казнь за коррупцию обычно не приводится в исполнение немедленно. В таких случаях устанавливается испытательный срок в два года, и если нарушений не выявляется, наказание заменяется пожизненным заключением.
Однако преступление Бая было признано исключением, и казнь была приведена в исполнение немедленно. По данным, перед казнью Бай Тянсюэю разрешили встретиться с близкими родственниками.
Это является обычной практикой в случаях применения смертной казни в Китае. Китай является одной из стран с широким применением смертной казни, которая назначается за тяжкие преступления, такие как убийства, торговля наркотиками и крупные экономические преступления.