Kitob o‘qish martaba va daromadga ijobiy ta’sir qiladi
Rossiyaliklarning kitob o‘qish odatlari va bu odatlarning ularning kasbiy faoliyatiga ta’siri haqida qiziqarli tadqiqot o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Litres kitob servisi va "Setka" ijtimoiy tarmog‘i tomonidan olib borilgan ushbu tadqiqotda, insonning kasbi, lavozimi va daromad darajasi uning kitob o‘qish odatlari bilan bog‘liqligi o‘rganildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, eng ko‘p kitob o‘qiydiganlar bo‘lim boshliqlari bo‘lib, ularning 18 foizi oyiga besh va undan ortiq kitob mutolaa qiladi.
Top-menejerlar esa oyiga o‘rtacha uch-to‘rtta kitob o‘qishadi. Rossiyaliklarning aksariyati oyiga bir yoki ikki kitob o‘qiydi (54 foiz), uch-to‘rtta kitob o‘quvchilar ulushi 15 foizni, besh va undan ortiq kitob o‘quvchilar ulushi esa 9 foizni tashkil etadi.
Kasbiy sohalar bo‘yicha kitob o‘qishga bo‘lgan qiziqish ham farqlanadi. Marketologlar va PR-menejerlar eng faol o‘quvchilar bo‘lib, ularning 81 foizi kitob o‘qishni yaxshi ko‘rishini bildirgan.
Ikkinchi o‘rinda fan va ta’lim sohasi vakillari (79 foiz), uchinchi o‘rinda esa huquqshunoslar (73 foiz) qayd etilgan. Eng ko‘p o‘qiladigan janr klassik adabiyot bo‘lsa-da, top-menejerlar orasida biznes adabiyoti ham mashhurlikda birinchi o‘rinda turadi (41 foiz).
Tadqiqot natijalari shuni ko‘rsatadiki, kitob o‘qish martaba o‘sishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Bo‘lim rahbarlari va top-menejerlarning 62 foizi kitoblar ularga lavozimda ko‘tarilish va daromadni oshirishda yordam berganini ta’kidlagan.
Biroq, kichik mutaxassislar orasida bu ta’sir hali uncha sezilmaydi. Rossiyaliklarga ishda muvaffaqiyatga erishishda yordam bergan uchta eng mashhur kitob quyidagilardan iborat: 1.
Maqsim Batirevning "Menejerning 45 ta tatuirovkasi". 2.
Robert Kiyosakining "Boy ota, kambag‘al ota". 3.
Stiven Kovining "Yuqori samarali odamlarning 7 ko‘nikmasi". Bundan tashqari, badiiy adabiyot ham muhim o‘rin tutgan.
Jek Londonning "Martin Iden" asari hamda Margaret Mitchellning "Shamollarda qolgan" romani eng ommabop kitoblar qatoriga kirgan. Tadqiqot natijalari kitob o‘qishning nafaqat shaxsiy rivojlanishga, balki kasbiy muvaffaqiyatga ham sezilarli darajada yordam berishini yana bir bor tasdiqlaydi.

Чтение книг положительно влияет на карьеру и доход
Было проведено интересное исследование о привычках чтения книг россиянами и влиянии этих привычек на их профессиональную деятельность. Об этом сообщает Zamin.uz.
В исследовании, проведённом сервисом книг Litres и социальной сетью "Setka", изучалась связь между профессией человека, его должностью и уровнем дохода с его привычками чтения книг. Согласно данным, чаще всего книги читают руководители отделов, 18% из которых читают пять и более книг в месяц.
Топ-менеджеры в среднем читают три-четыре книги в месяц. Большинство россиян читают одну-две книги в месяц (54%), доля читающих три-четыре книги составляет 15%, а пять и более книг — 9%.
Интерес к чтению книг также различается в зависимости от профессиональной сферы. Маркетологи и PR-менеджеры являются самыми активными читателями, 81% из которых заявили, что любят читать книги.
На втором месте представители науки и образования (79%), на третьем — юристы (73%). Хотя самым читаемым жанром является классическая литература, среди топ-менеджеров на первом месте по популярности стоит бизнес-литература (41%).
Результаты исследования показывают, что чтение книг положительно влияет на карьерный рост. 62% руководителей отделов и топ-менеджеров отметили, что книги помогли им в продвижении по службе и увеличении дохода.
Однако среди младших специалистов этот эффект пока не так заметен. Три самых популярных книги, которые помогли россиянам добиться успеха на работе, следующие: 1.
"45 татуировок менеджера" Максима Батырева. 2.
"Богатый папа, бедный папа" Роберта Кийосаки. 3.
"7 навыков высокоэффективных людей" Стивена Кови. Кроме того, художественная литература также занимает важное место.
Роман Джека Лондона "Мартин Иден" и роман Маргарет Митчелл "Унесённые ветром" вошли в число самых популярных книг. Результаты исследования ещё раз подтверждают, что чтение книг значительно помогает не только личностному развитию, но и профессиональному успеху.