Ukrainada saylovlar xavfsizlik kafolati bilan o‘tkaziladi
AQSh sobiq prezidenti Donald Trampning Ukrainada prezidentlik saylovlarini o‘tkazish vaqti kelgani haqidagi bayonoti Kiyevda qizg‘in muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu bayonotga javoban Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy yaqin oylar ichida saylov o‘tkazishga tayyorligini bildirgan, biroq buning uchun muayyan shartlar bajarilishi lozimligini ta’kidlagan. Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, saylovlarni faqat xavfsizlik to‘liq kafolatlangan sharoitda o‘tkazish mumkin.
Shu maqsadda u ovoz berish jarayonida xavfsizlikni ta’minlash uchun AQSh va Yevropa davlatlaridan amaliy yordam so‘radi. Prezidentning fikricha, agar zarur choralar amalga oshirilsa, 60–90 kun ichida saylov texnik jihatdan tashkil etilishi mumkin.
Bundan tashqari, Zelenskiy harbiy holat sharoitida saylov o‘tkazish uchun huquqiy asos yaratilishi zarurligini qayd etdi. U bu borada tegishli qonunlarga o‘zgartirish kiritish masalasini Oliy Radaga taqdim qilganini ma’lum qildi.
Hozirgi qonunchilikka ko‘ra, Ukrainada harbiy holat davomida saylov o‘tkazish taqiqlangan. Ma’lumki, Rossiyaning keng ko‘lamli hujumi boshlanganidan beri Ukrainada harbiy holat davom etmoqda.
Aynan shu sabab 2024 yilga rejalashtirilgan prezidentlik saylovlari noma’lum muddatga qoldirilgan. Moskva bu vaziyatdan Zelenskiyni “nolegitim” rahbar sifatida ko‘rsatish uchun foydalanib kelmoqda.
Trampning bayonotidan so‘ng saylov masalasi yana kun tartibiga chiqdi. Ayrim xalqaro kuchlar Ukrainada saylovlarni tezroq o‘tkazishni talab qilmoqda, biroq Kiyev bu borada ehtiyotkorlik bilan harakat qilmoqda.
Chunki frontdagi vaziyat murakkab va xavfsizlik ta’minlanmagan. Shu bilan birga, Oliy Radaning 2025 yilda saylovga tayyorgarlik ko‘rayotgani haqidagi xabarlar rasmiylar tomonidan rad etilgan.
Zelenskiyning bayonotidan ko‘rinib turibdiki, Ukraina rahbariyati demokratik jarayonlarni to‘xtatish niyatida emas. Ammo buni amalga oshirish uchun xalqaro yordam, xavfsizlik kafolatlari va qonunchilikka tegishli o‘zgartirishlar kiritilishi zarur.

В Украине выборы пройдут с гарантией безопасности
Заявление бывшего президента США Дональда Трампа о том, что пришло время проведения президентских выборов в Украине, вызвало оживленные обсуждения в Киеве. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ответ на это заявление президент Украины Владимир Зеленский заявил о готовности провести выборы в ближайшие месяцы, однако подчеркнул, что для этого необходимо выполнение определённых условий. По словам Зеленского, выборы можно проводить только при полном обеспечении безопасности.
В этой связи он обратился за практической помощью к США и европейским странам для обеспечения безопасности в процессе голосования. По мнению президента, при принятии необходимых мер выборы могут быть технически организованы в течение 60–90 дней.
Кроме того, Зеленский отметил необходимость создания правовой базы для проведения выборов в условиях военного положения. Он сообщил, что внес в Верховную Раду вопрос о внесении соответствующих изменений в законодательство.
Согласно действующему законодательству, проведение выборов в Украине во время военного положения запрещено. Известно, что с начала широкомасштабного вторжения России в Украине действует военное положение.
Именно по этой причине президентские выборы, запланированные на 2024 год, отложены на неопределённый срок. Москва использует эту ситуацию, чтобы представить Зеленского как «нелегитимного» лидера.
После заявления Трампа вопрос выборов вновь вышел на повестку дня. Некоторые международные силы требуют ускоренного проведения выборов в Украине, однако Киев действует осторожно.
Потому что ситуация на фронте сложная и безопасность не обеспечена. При этом официальные лица опровергли сообщения о подготовке Верховной Радой выборов в 2025 году.
Из заявления Зеленского видно, что руководство Украины не намерено останавливать демократические процессы. Однако для их реализации необходима международная помощь, гарантии безопасности и соответствующие изменения в законодательстве.