Rossiya va Xitoy samolyotlari Yaponiyani xavotirga soldi
Xabar berilishicha, Rossiyaning ikki bombardimonchi samolyoti Xitoyning ikki bombardimonchisi bilan uchrashib, birgalikda uzoq masofaga parvoz amalga oshirgan. Mazkur parvoz Okinava va Miyako orollari orasidan o‘tgan.
Ushbu harakatlarni kuzatish maqsadida Yaponiya o‘z qiruvchi samolyotlarini havoga ko‘targan. Bundan tashqari, Rossiyaning boshqa uchta harbiy samolyoti ham Yaponiyaga yaqin hududda payqalgani qayd etilgan.
Yaponiya mudofaa vaziri bu parvozni mamlakatga nisbatan bosim o‘tkazish va kuch namoyishi sifatida baholadi. U havo xavfsizligini ta’minlash uchun barcha zarur chora-tadbirlar ko‘rilganini ta’kidladi.
Shuningdek, Janubiy Koreya ham o‘sha kuni Rossiya va Xitoyga tegishli bir nechta samolyot uning hududi yaqinidan o‘tganini e’lon qildi. Mutaxassislar fikriga ko‘ra, ikki davlatning bunday qo‘shma parvozlarga e’tibor qaratayotgani mintaqada xavotirlarni oshirmoqda.

Россия и Китайские самолёты обеспокоили Японию
Министерство обороны Японии сообщило, что российские и китайские военные самолёты совместно совершили полёт вблизи страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
По сообщению, два российских бомбардировщика встретились с двумя китайскими бомбардировщиками и вместе совершили дальний полёт. Этот полёт проходил между островами Окинава и Мияко.
Для наблюдения за этими действиями Япония подняла в воздух свои истребители. Кроме того, отмечено, что ещё три российских военных самолёта были замечены вблизи территории Японии.
Министр обороны Японии оценил этот полёт как давление на страну и демонстрацию силы. Он подчеркнул, что все необходимые меры для обеспечения воздушной безопасности были приняты.
Также Южная Корея в тот же день объявила, что несколько самолётов, принадлежащих России и Китаю, пролетели вблизи её территории. По мнению экспертов, внимание двух стран к таким совместным полётам вызывает обеспокоенность в регионе.