Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy 9-dekabr kuni qilgan murojaatida Kiyev barqaror va adolatli tinchlikka intilayotganini yana bir bor ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, urushni to‘xtatish va uning qayta boshlanishining oldini olish uchun Rossiya rahbariyatining ushbu jarayonga tayyorligi va amaliy qadamlar tashlashi muhim ahamiyat kasb etadi. Zelenskiy Ukraina tomoni tinchlik rejasi bo‘yicha dolzarb hujjatlarni tayyorlab, yaqinda AQSHga taqdim etishini ma’lum qildi.
Prezident Ukraina delegatsiyasining Mayamidagi uchrashuvlari va Yevropadagi muzokaralar natijalarini muhokama qilganini bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina va Yevropa tomonlari o‘z pozitsiyalarini puxta shakllantirib, endi AQSH bilan hamkorlikda tinchlikka erishish yo‘lida aniq qadamlar tashlashga umid qilmoqda.
Zelenskiy tinchlik rejasi ustida ishlar yakunlanayotganini ta’kidlab, AQSH taklif qilgan dastlabki 28 bandli reja Ukraina bilan maslahatlashuvlar natijasida 20 bandga qisqartirilganini ma’lum qildi. Shu bilan birga, hududlarga oid masalalarda hali ham kelishuvga erishilmaganini qayd etdi.
Prezidentning fikricha, Ukraina o‘z hududlaridan voz kechishga na konstitutsiyaviy, na xalqaro huquqiy asosda haqli emas. Ukraina rahbari xavfsizlik kafolatlari masalasida AQSHning aniq va huquqiy kuchga ega hujjatlarni taqdim etishini umid qilmoqda.
U Budapesht memorandumidagi kabi bo‘sh va’dalardan farqli ravishda, bu hujjatlar ishonchli bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. Shuningdek, Ukraina delegatsiyasi Milliy xavfsizlik va mudofaa kengashi kotibi Rustem Umerov va Bosh shtab rahbari Andrey Gnatov boshchiligida Mayamida AQSH vakillari bilan muzokaralar o‘tkazgani ma’lum qilindi.
Muzokaralarda AQSH prezidenti maxsus vakili Stiven Uitkoff va Oq uy rahbarining kuyovi Jared Kushner ishtirok etgan. Zelenskiy ham ushbu muzokaralarning yakuniy kunida ishtirok etgan va telefon orqali muhim muloqotlar olib borgan.
Ukraina va AQSH o‘rtasidagi yaqin hamkorlik tinchlikka erishish yo‘lidagi asosiy poydevor sifatida ko‘rilmoqda.

Зеленский: Украина представит план мира США
Президент Украины Владимир Зеленский в обращении 9 декабря вновь подчеркнул стремление Киева к устойчивому и справедливому миру. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, для прекращения войны и предотвращения её возобновления важна готовность руководства России к этому процессу и принятие практических шагов. Зеленский сообщил, что украинская сторона готовит актуальные документы по плану мира и скоро представит их США.
Президент отметил, что обсудил результаты встреч украинской делегации в Майами и переговоров в Европе. По его словам, Украина и европейские стороны тщательно сформировали свои позиции и теперь надеются совместно с США предпринять конкретные шаги на пути к миру.
Зеленский подчеркнул, что работа над планом мира завершается, и первоначальный план из 28 пунктов, предложенный США, был сокращён до 20 пунктов после консультаций с Украиной. При этом он отметил, что по вопросам территорий соглашения пока не достигнуто.
По мнению президента, Украина не имеет права отказываться от своих территорий ни на конституционной, ни на международно-правовой основе. Руководитель Украины надеется, что США предоставят чёткие и юридически обязательные документы по вопросам гарантий безопасности.
Он подчеркнул, что в отличие от пустых обещаний, подобных Будапештскому меморандуму, эти документы должны быть надёжными. Также сообщается, что украинская делегация под руководством секретаря Совета национальной безопасности и обороны Рустема Умерова и начальника Генштаба Андрея Гнатова провела переговоры с представителями США в Майами.
В переговорах участвовали специальный представитель президента США Стивен Уиткофф и зять главы Белого дома Джаред Кушнер. Зеленский также присутствовал в последний день этих переговоров и вел важные телефонные переговоры.