Rossiya Prezidenti Vladimir Putin 11–12-dekabr kunlari rasmiy tashrif bilan Turkmaniston poytaxti Ashxobod shahriga boradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashrif haqida Kreml matbuot xizmati ma’lumot berdi. Putinning tashrifi Turkmanistonning xalqaro betaraflik maqomiga ega bo‘lganining 30 yilligi munosabati bilan o‘tkaziladigan tadbirlar, shuningdek, xalqaro tinchlik va ishonch yiliga bag‘ishlangan yirik forumda ishtirok etish bilan bog‘liq.
Mazkur forumga bir qancha davlat rahbarlari va xalqaro tashkilotlar vakillari ham taklif etilgan. Ashxobodda o‘tadigan forumda mintaqaviy xavfsizlik, diplomatik hamkorlik, energetika, transport va iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish masalalari muhokama qilinadi.
Shuningdek, Putin tashrifi davomida Rossiya va Turkmaniston o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, GES loyihalari va transport yo‘laklariga oid kelishuvlarni ko‘rib chiqish rejalashtirilgan.

Путин посетит Туркмению: основные цели
Президент России Владимир Путин 11–12 декабря совершит официальный визит в столицу Туркменистана Ашхабад. Об этом сообщает Zamin.uz.
О данном визите сообщила пресс-служба Кремля. Визит Путина связан с мероприятиями, посвящёнными 30-летию международного нейтралитета Туркменистана, а также участием в крупном форуме, посвящённом международному году мира и доверия.
На этот форум приглашены несколько глав государств и представители международных организаций. На форуме, который пройдёт в Ашхабаде, будут обсуждаться вопросы региональной безопасности, дипломатического сотрудничества, энергетики, транспорта и развития экономических связей.
Кроме того, в ходе визита планируется рассмотреть укрепление стратегического партнёрства между Россией и Туркменистаном, развитие торгово-экономического сотрудничества, проекты ГЭС и соглашения по транспортным коридорам.