AQSh Moliya vazirligining Chet el aktivlarini nazorat qilish boshqarmasi (OFAC) «Lukoyl» kompaniyasining xorijdagi aktivlarini sotish huquqini beruvchi litsenziyaning amal qilish muddatini 2026 yil 17 yanvargacha uzaytirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumot boshqarma rasmiy saytida e’lon qilindi. Mazkur litsenziya «Lukoyl International GmbH» (LIG) va kompaniyaning xorijdagi sho‘ba korxonalariga tegishli aktivlarni sotish bo‘yicha muzokaralar o‘tkazish va shartnomalar tuzish imkoniyatini taqdim etadi.
Shuningdek, bu hujjat LIGning bloklangan hisoblarini foydalanishga ruxsat beruvchi qoidalarni o‘z ichiga oladi. Shu orqali xizmat ko‘rsatish va boshqa operatsiyalarni amalga oshirishga imkon yaratiladi.
Eslatib o‘tamiz, «Lukoyl» 2023 yil 22 oktyabr kuni AQSh sanksiyalar ro‘yxatiga kiritilgan edi. Keyinchalik, dekabr oyida kompaniyaga xorijdagi aktivlarini sotish uchun vaqtinchalik litsenziya berilgan edi.
Shuningdek, bundan avval AQSh Moliya vazirligi «Lukoyl»ga xorijdagi yoqilg‘i quyish shoxobchalarini texnik xizmat ko‘rsatish va yopish operatsiyalarini 2026 yil aprel oyining oxirigacha bajarishga ruxsat bergan edi.

США разрешили «Лукойлу» продать зарубежные активы
Управление по контролю за иностранными активами (OFAC) Министерства финансов США продлило срок действия лицензии, разрешающей компании «Лукойл» продавать свои зарубежные активы, до 17 января 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта информация была опубликована на официальном сайте управления. Данная лицензия предоставляет возможность вести переговоры и заключать контракты по продаже активов, принадлежащих «Lukoyl International GmbH» (LIG) и зарубежным дочерним компаниям компании.
Кроме того, этот документ включает правила, разрешающие использование заблокированных счетов LIG, что позволяет осуществлять обслуживание и другие операции.
Напомним, что «Лукойл» был внесён в список санкций США 22 октября 2023 года. Позже, в декабре, компании была выдана временная лицензия на продажу зарубежных активов.
Также ранее Министерство финансов США разрешило «Лукойлу» выполнять техническое обслуживание и операции по закрытию зарубежных автозаправочных станций до конца апреля 2026 года.