AQSh Vakillar palatasi 2026-yil uchun mudofaa byudjetini tasdiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangi byudjet miqdori 901 milliard dollarni tashkil etib, bu avvalgi yillarga nisbatan rekord darajada yuqori ko‘rsatkichdir. Hujjat 312 nafar kongressmen tomonidan tasdiqlangan bo‘lsa, 112 kishi qarshi ovoz bergan.
Hozirda qonun loyihasi Senat tomonidan ko‘rib chiqilmoqda va kelasi hafta tasdiqlanishi kutilmoqda. Mazkur byudjet AQSh prezidenti Donald Tramp talab qilgan miqdordan 8 milliard dollarga ko‘proqdir.
Bu hujjat Senat hamda Vakillar palatasi tomonidan ilgari taqdim etilgan takliflar o‘rtasida erishilgan murosali kelishuv asosida ishlab chiqilgan. Har ikki partiya yetakchilari ayrim masalalarda kelishmovchiliklarga qaramay, byudjetni qo‘llab-quvvatlashga chaqirgan.
Yangi byudjet Ukrainaga yillik 400 million dollar harbiy yordam ajratishni va Yevropa xavfsizligini mustahkamlash choralarini o‘z ichiga oladi. Shuningdek, AQSh harbiy xizmatchilarining maoshlarini 4 foizga oshirish hamda harbiy bazalardagi yashash sharoitlarini yaxshilash rejalashtirilgan.
Biroq, bepushtlikni davolash sug‘urtasi bilan bog‘liq band hujjatga kiritilmadi, chunki Vakillar palatasi spikeri Mayk Jonson bunga qarshilik ko‘rsatgan. Shuningdek, Donald Tramp tomonidan tanqid qilingan xilma-xillik va inklyuziya bo‘yicha treninglar dasturlariga mablag‘ ajratish qisqartirilgan.
Ushbu byudjet Pentagon dasturlarini belgilab beradi, biroq mablag‘ni to‘g‘ridan-to‘g‘ri ajratish uchun Kongress 2026-yil sentyabr oyiga qadar alohida qonun qabul qilishi lozim bo‘ladi.

Палата представителей США утвердила оборонный бюджет в размере 901 миллиарда долларов
Новый бюджет составляет 901 миллиард долларов, что является рекордно высоким показателем по сравнению с предыдущими годами. Документ был одобрен 312 конгрессменами, 112 проголосовали против.
В настоящее время законопроект рассматривается Сенатом и ожидается его утверждение на следующей неделе. Этот бюджет на 8 миллиардов долларов превышает сумму, запрошенную президентом США Дональдом Трампом.
Документ был разработан на основе компромиссного соглашения между предложениями, ранее представленными Сенатом и Палатой представителей. Лидеры обеих партий призвали поддержать бюджет, несмотря на разногласия по некоторым вопросам.
Новый бюджет включает ежегодную военную помощь Украине в размере 400 миллионов долларов и меры по укреплению безопасности Европы. Также планируется повышение зарплат военнослужащих США на 4 процента и улучшение условий проживания на военных базах.
Однако пункт, связанный со страховкой на лечение бесплодия, не был включён в документ, поскольку спикер Палаты представителей Майк Джонсон выступил против этого. Кроме того, финансирование программ по разнообразию и инклюзии, подвергшихся критике Дональдом Трампом, было сокращено.
Этот бюджет определяет программы Пентагона, однако для прямого выделения средств Конгресс должен принять отдельный закон до сентября 2026 года.