Ushbu dastur chet ellik shaxslar va korporatsiyalarga AQSHda qonuniy maqom olish va keyinchalik fuqarolikni qo‘lga kiritish imkoniyatini taqdim etadi. Buning uchun shaxslar 1 million dollar, kompaniyalar esa har bir xodim uchun 2 million dollar miqdorida to‘lov amalga oshirishi talab etiladi.
Donald Trampning fikriga ko‘ra, bu dastur AQSHga eng yaxshi iqtidorlarni jalb qilish va mamlakat byudjetiga katta daromad keltirish maqsadini ko‘zlaydi. U ushbu tashabbusni «yashil karta»ga nisbatan kuchliroq va ancha qudratliroq deb atadi.
Dasturdan tushgan mablag‘lar AQSH Moliya vazirligi boshqaruvidagi maxsus hisobga yo‘naltiriladi. Karta olish uchun maxsus portal – Trumpcard.gov sayti ishga tushirilgan.
Ariza topshirish uchun avval 15 ming dollarlik qayta ishlash to‘lovi amalga oshirilishi kerak. Shuningdek, arizachilar xavfsizlik va kelib chiqish tekshiruvlaridan o‘tkaziladi.
Ushbu bosqichlardan muvaffaqiyatli o‘tgan shaxslar 1 million dollarlik asosiy to‘lovni amalga oshirgan holda AQSH rezidenti maqomini qisqa muddat ichida qo‘lga kiritishi mumkin. Dastur doirasida «Platinum Card» deb nomlangan yana bir variant ham mavjud.
Ushbu karta 5 million dollar to‘lov evaziga har yili 270 kungacha AQSHda yashash va chet elda topilgan daromaddan soliq to‘lamaslik imkoniyatini beradi. Shuningdek, korporatsiyalar uchun maxsus karta varianti ham joriy etilgan bo‘lib, u xorijiy xodimlarni ishga qabul qilishni osonlashtiradi.
Trampning ta’kidlashicha, ushbu dastur AQSH universitetlarini tamomlagan eng yaxshi bitiruvchilarni mamlakatda ushlab qolish va ularni ishga jalb qilish imkonini beradi. Bu nafaqat mamlakat iqtisodiyoti uchun foydali, balki global miqyosda AQSHning yetakchiligini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Shunga qaramay, dastur tanqidga ham uchramoqda. Ayrim demokratlar va migrant huquqlari himoyachilari bu tashabbusni faqat boylarga imtiyoz yaratish deb baholamoqda.
Trampning immigratsiya sohasidagi qat’iy siyosati esa mamlakatda turli munozaralarga sabab bo‘lishda davom etmoqda.

Дональд Трамп запустил новую иммиграционную программу в США
10 декабря 2025 года бывший президент США Дональд Трамп официально запустил долгожданную специальную иммиграционную программу под названием «Trump Gold Card» (Золотая карта). Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта программа предоставляет иностранным лицам и корпорациям возможность получить законный статус в США и впоследствии гражданство. Для этого физические лица должны внести плату в размере 1 миллиона долларов, а компании — по 2 миллиона долларов за каждого сотрудника.
По мнению Дональда Трампа, эта программа направлена на привлечение лучших талантов в США и значительное пополнение бюджета страны. Он назвал эту инициативу более мощной и эффективной по сравнению с «грин-картой».
Средства, полученные от программы, направляются на специальный счет под управлением Министерства финансов США. Для получения карты создан специальный портал — сайт Trumpcard.gov.
Для подачи заявки необходимо сначала оплатить сбор за обработку в размере 15 тысяч долларов. Кроме того, заявители проходят проверки безопасности и происхождения.
Лица, успешно прошедшие эти этапы, могут в короткие сроки получить статус резидента США, осуществив основной платеж в размере 1 миллиона долларов. В рамках программы также существует вариант под названием «Platinum Card».
Эта карта за плату в 5 миллионов долларов дает возможность проживать в США до 270 дней в году и не платить налоги с доходов, полученных за рубежом. Кроме того, введен специальный вариант карты для корпораций, который облегчает найм иностранных сотрудников.
По словам Трампа, эта программа позволяет удерживать в стране лучших выпускников американских университетов и привлекать их к работе. Это не только полезно для экономики страны, но и способствует укреплению лидерства США на глобальном уровне.
Тем не менее, программа подвергается критике. Некоторые демократы и защитники прав мигрантов считают эту инициативу привилегией только для богатых.