AQSh prezidenti Donald Tramp Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi harbiy mojaroning imkon qadar tezroq tugashini xohlayotganini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda 11-dekabr kuni Oq uy matbuot kotibi Kerolayn Livitt ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Tramp mojaro bo‘yicha samarasiz muloqotlardan charchagan va endi real natijalarni kutmoqda.
Livittning ta’kidlashicha, AQSh ma’muriyati so‘nggi haftalarda Rossiya, Ukraina va Yevropa vakillari bilan 30 soatdan ortiq vaqt davomida muzokaralar olib borgan. Shunga qaramay, Tramp harbiy mojaroning tezroq yakunlanishi uchun aniq qadamlar tashlanishini talab qilmoqda.
AQSh hukumati har ikki tomon bilan muloqotni davom ettirish niyatida. 13-dekabr kuni Parijda Germaniya, Buyuk Britaniya, Fransiya va Ukraina vakillari ishtirokida muhim uchrashuv o‘tkazilishi kutilmoqda.
AQShning ushbu uchrashuvda qatnashishi yuzasidan Oq uy matbuot kotibi shunday dedi: “Agar tinchlik kelishuviga erishish uchun real imkoniyat mavjud bo‘lsa, biz vakilimizni yuboramiz”. Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy esa 11-dekabr kuni jurnalistlar bilan suhbatda AQSh bilan muzokaralardagi asosiy tortishuv nuqtalarini sanab o‘tdi.
Ulardan biri Donesk viloyati bilan bog‘liq masalalar, ikkinchisi esa Rossiya qo‘shinlari nazoratidagi Zaporijjya atom elektr stansiyasining kelajakdagi maqomi hisoblanadi. Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, AQSh Ukraina Qurolli Kuchlariga Donesk viloyatining ayrim hududlaridan chiqishni va sharqda demilitarizatsiya qilingan iqtisodiy zona yaratishni taklif qilmoqda.
Shu bilan birga, Rossiyaga ba’zi hududlarda qo‘shin qoldirishga ruxsat berilishi, ammo boshqa viloyatlardan chiqib ketish majburiyati yuklanishi ko‘zda tutilgan. Zelenskiy hududiy imtiyozlar masalasi xalq muhokamasiga qo‘yilishi kerakligini ta’kidladi.
U bunday qaror saylov yoki referendum orqali qabul qilinishi lozimligini aytib, xalq fikri asosiy o‘rinda ekanini qayd etdi.

Трамп хочет скорейшего окончания конфликта между Россией и Украиной
Президент США Дональд Трамп заявил, что хочет, чтобы военный конфликт между Россией и Украиной закончился как можно скорее. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом 11 декабря сообщила пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Ливитт. По её словам, Трамп устал от неэффективных переговоров по конфликту и теперь ожидает реальных результатов.
По словам Ливитт, администрация США в последние недели провела более 30 часов переговоров с представителями России, Украины и Европы. Тем не менее, Трамп требует конкретных шагов для скорейшего завершения военного конфликта.
Правительство США намерено продолжать диалог с обеими сторонами. 13 декабря в Париже ожидается важная встреча с участием представителей Германии, Великобритании, Франции и Украины.
По поводу участия США в этой встрече пресс-секретарь Белого дома заявила: «Если будет реальная возможность достичь мирного соглашения, мы отправим нашего представителя». Президент Украины Владимир Зеленский 11 декабря в беседе с журналистами перечислил основные спорные моменты в переговорах с США.
Одним из них являются вопросы, связанные с Донецкой областью, а другим — будущий статус Запорожской атомной электростанции, находящейся под контролем российских войск. По словам Зеленского, США предлагают Вооружённым силам Украины выйти из некоторых районов Донецкой области и создать демилитаризованную экономическую зону на востоке.
При этом предполагается разрешить России оставить войска в некоторых районах, но обязать вывести их из других областей. Зеленский подчеркнул, что вопрос территориальных привилегий должен быть вынесен на общественное обсуждение.
Он отметил, что такое решение должно приниматься через выборы или референдум, и мнение народа должно стоять на первом месте.