Larri Ellison bir kunda 27 milliard dollar yo‘qotdi
Oracle kompaniyasining asoschisi Larri Ellison bir kunda o‘z boyligining qariyb 27 milliard dollarini yo‘qotdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Forbes Real-Time Billionaires reytingida ma’lumot berildi. 2025-yil 12-dekabr kuni ertalabki holatga ko‘ra, Larri Ellisonning umumiy boyligi 249,5 milliard dollarni tashkil etdi.
Bu ko‘rsatkich bir kun oldingi qiymatdan qariyb 10 foizga kam. Hozirda u dunyodagi eng boy insonlar ro‘yxatida uchinchi o‘rinni egallab turibdi.
Uning oldida Ilon Mask va Larri Peyj joylashgan. Ellisonning boyligidagi bu sezilarli pasayish Oracle kompaniyasi aksiyalarining keskin tushib ketishi bilan bog‘liq.
Nyu-York fond birjasidagi savdolarda Oracle aksiyalari qiymati 10,8 foizga pasayib, 198,85 dollarga tushdi. Kun davomida esa aksiyalardagi pasayish 16,5 foizga yetdi.
Investorlarning bunday salbiy munosabatiga Oracle’ning 2026-moliyaviy yilning ikkinchi choragi bo‘yicha e’lon qilgan hisobot natijalari sabab bo‘ldi. Kompaniya prognozlardan past natijalarni ko‘rsatdi va kapital xarajatlarining sezilarli oshishi haqida ogohlantirdi.
Bundan tashqari, Oracle korporatsiyasining qarz majburiyatlari ham xavotir uyg‘otmoqda. Kuz faslida kompaniya yangi ma’lumot markazlarini qurish uchun 18 milliard dollarlik obligatsiyalar chiqarib, yirik bank kreditlarini jalb qilgan edi.
Citi tahlilchilarining fikricha, Oracle kelgusi uch yil davomida har yili 20-30 milliard dollar miqdorida qo‘shimcha qarz mablag‘lariga ehtiyoj sezishi mumkin. Bu holat kompaniyaning moliyaviy barqarorligiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Ларри Эллисон за один день потерял 27 миллиардов долларов
Основатель компании Oracle Ларри Эллисон потерял за один день около 27 миллиардов долларов своего состояния. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом говорится в рейтинге Forbes Real-Time Billionaires. По состоянию на утро 12 декабря 2025 года общее состояние Ларри Эллисона составило 249,5 миллиарда долларов.
Этот показатель примерно на 10 процентов меньше, чем на предыдущий день. В настоящее время он занимает третье место в списке самых богатых людей мира.
Перед ним находятся Илон Маск и Ларри Пейдж. Значительное снижение состояния Эллисона связано с резким падением акций компании Oracle.
На торгах Нью-Йоркской фондовой биржи акции Oracle упали в цене на 10,8 процента, достигнув 198,85 долларов. В течение дня падение акций достигло 16,5 процента.
Такое негативное отношение инвесторов вызвало опубликованные компанией результаты отчёта за второй квартал финансового 2026 года. Компания показала результаты ниже прогнозов и предупредила о значительном увеличении капитальных затрат.
Кроме того, долговые обязательства корпорации Oracle вызывают обеспокоенность. Осенью компания выпустила облигации на 18 миллиардов долларов для строительства новых дата-центров и привлекла крупные банковские кредиты.
По мнению аналитиков Citi, Oracle может потребоваться дополнительное заёмное финансирование в размере 20-30 миллиардов долларов ежегодно в течение следующих трёх лет. Это может повлиять на финансовую устойчивость компании.