Oltin narxi rekord darajaga yetdi
2026-yil fevral oyida yetkazib beriladigan oltin fyucherslari Nyu-Yorkdagi Comex birjasida bir troya untsiyasi uchun 4367 dollarga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich 2025-yil 21-oktyabrdan beri eng yuqori darajaga chiqdi. Toshkent vaqti bilan soat 16:37 da oltinning narxi 4369 dollarga, soat 17:04 da esa 4372 dollarga yetgani qayd etildi.
Aprel oyida Goldman Sachs banki yil oxiriga kelib oltin narxi bir untsiya uchun 3700 dollarga yetishini prognoz qilgan edi. Ularning fikricha, bu ko‘tarilish global markaziy banklar tomonidan oltinga bo‘lgan talabning oshishi bilan bog‘liq.
2025-yil boshidan buyon dunyo bo‘ylab markaziy banklar jami 254 tonna oltin xarid qilishgan. Eng yirik xaridor davlatlar sifatida Polsha va Qozog‘iston qayd etilgan.
Faqatgina oktyabr oyida markaziy banklar tomonidan 53 tonna oltin sotib olingan, bu esa o‘tgan yilga nisbatan 36 foizga ko‘proqdir. 2025-yil 1-dekabr holatiga ko‘ra, O‘zbekistonning oltin-valyuta zaxiralari 61,2 milliard dollarga yetib, rekord darajani qayd etdi.

Цена золота достигла рекордного уровня
Фьючерсы на золото с поставкой в феврале 2026 года на бирже Comex в Нью-Йорке достигли 4367 долларов за тройскую унцию. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель стал самым высоким с 21 октября 2025 года. По ташкентскому времени в 16:37 цена золота достигла 4369 долларов, а в 17:04 — 4372 долларов.
В апреле банк Goldman Sachs прогнозировал, что к концу года цена золота достигнет 3700 долларов за унцию. По их мнению, этот рост связан с увеличением спроса на золото со стороны глобальных центральных банков.
С начала 2025 года центральные банки по всему миру приобрели в общей сложности 254 тонны золота. Крупнейшими покупателями были отмечены Польша и Казахстан.
Только в октябре центральные банки купили 53 тонны золота, что на 36 процентов больше, чем в прошлом году. По состоянию на 1 декабря 2025 года золотовалютные резервы Узбекистана достигли рекордных 61,2 миллиарда долларов.