Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YETTB) moliyaviy institutlar bilan ishlash bo‘yicha direktori Fransis Malij ayol tadbirkorlarning kreditni qaytarishdagi intizomi erkaklarga qaraganda yuqori ekanligini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
10-dekabr kuni o‘tkazilgan "Ayollar biznesda" mintaqaviy konferensiyasida Malij ayollarni kreditlashda mavjud xavflarni qayta ko‘rib chiqish zarurligini aytib o‘tdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ayollar o‘z ishlarini mas’uliyat bilan boshqaradi va moliyaviy intizomda yuqori natijalar ko‘rsatadi.
Malijning fikricha, bu kabi tahlillar banklarni ayollarga kredit berishni xavf emas, balki foydali biznes imkoniyati sifatida ko‘rib chiqishga undamoqda. U Turkiyada o‘tkazilgan amaliyot misolini keltirdi.
Dastlab banklar ayollarga kredit berishga ehtiyotkorlik bilan yondashgan bo‘lsa, YETTB kafolati bilan ayollarga yordam ko‘rsatilgan va natijada ular kreditlarni qaytarishda kutilganidan ham yaxshi natijalarga erishgan. Shuningdek, Markaziy Osiyo va Mo‘g‘ulistonda ayol tadbirkorlarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash sezilarli o‘sishga olib kelgan.
"Ayollar uchun moliyalashtirish tashabbusi" doirasida 315 million yevro mablag‘ ajratilib, 100 mingga yaqin ayol tadbirkorga yetkazilgan. Ushbu statistika vaqt o‘tishi bilan jahon iqtisodiyotida ayollar tadbirkorligining ahamiyatini kuchaytirib bormoqda.
Malij va boshqa mutaxassislarning fikricha, moliyaviy yordamning o‘zi yetarli emas. Ayollar tadbirkorligini rivojlantirish uchun maslahatlar, kasbiy qo‘llab-quvvatlash va professional jamiyatlarning yordami ham katta ahamiyatga ega.
Shuningdek, sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etishda ehtiyotkor bo‘lish zarur, chunki algoritmlar tarixiy ma’lumotlarga asoslanib, ayollarga nisbatan noxolislikni takrorlashi mumkin. Malij ushbu xavflarni kamaytirish uchun texnologiyalarni takomillashtirish lozimligini ta’kidladi.

Женщины более дисциплинированы при возврате кредита – анализ YETTB
Директор по работе с финансовыми институтами Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Франсис Мали отметил, что дисциплина женщин-предпринимателей при возврате кредитов выше, чем у мужчин. Об этом сообщает Zamin.uz.
На региональной конференции "Женщины в бизнесе", состоявшейся 10 декабря, Мали подчеркнул необходимость пересмотра существующих рисков при кредитовании женщин. По его словам, женщины ответственно управляют своим бизнесом и демонстрируют высокие результаты в финансовой дисциплине.
По мнению Мали, такие анализы побуждают банки рассматривать кредитование женщин не как риск, а как выгодную бизнес-возможность. Он привел пример практики, проведенной в Турции.
Изначально банки относились к кредитованию женщин с осторожностью, однако при поддержке ЕБРР женщинам была оказана помощь, и в результате они достигли лучших, чем ожидалось, результатов по возврату кредитов. Кроме того, финансовая поддержка женщин-предпринимателей в Центральной Азии и Монголии привела к значительному росту.
В рамках инициативы "Финансирование для женщин" было выделено 315 миллионов евро, которые получили около 100 тысяч женщин-предпринимателей. Эта статистика со временем усиливает значение женского предпринимательства в мировой экономике.
По мнению Мали и других экспертов, одной финансовой поддержки недостаточно. Для развития женского предпринимательства важны консультации, профессиональная поддержка и помощь профессиональных сообществ.
Также необходимо быть осторожными при внедрении технологий искусственного интеллекта, так как алгоритмы, основанные на исторических данных, могут повторять предвзятость по отношению к женщинам. Мали подчеркнул необходимость совершенствования технологий для снижения этих рисков.