Ukraina Qurolli Kuchlari (UQK) bo‘linmasi "Chernaya Iskra" nomli isyonchi guruh bilan hamkorlikda Kaspiy dengizida Rossiyaga tegishli ikkita kemaga hujum uyushtirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu kemalar “Kompozitor Raxmaninov” va “Askar-Saridja” nomlari bilan tanilgan bo‘lib, harbiy yuk tashishda ishtirok etgani va Eron bilan hamkorlik qilgani uchun AQSH tomonidan sanksiyalar ostiga olingan. Ma’lumotlarga ko‘ra, hujum 12-dekabr kuni Qalmiqiston Respublikasi sohillari yaqinida amalga oshirilgan.
Kemalarning Ukrainaga qarshi urushda qo‘llanadigan qurol-yarog‘ va harbiy texnikani tashiyotgani aytilmoqda. UQK bergan bayonotda isyonchi guruh tomonidan kemalarning yo‘nalishi va yuklari haqida batafsil ma’lumot taqdim etilgani qayd etilgan.
Hujum oqibatlari haqida aniq ma’lumot berilmagan, shuningdek, Rossiya rasmiylari bu voqeaga izoh bermagan. Ukraina harbiylari maxsus operatsiyalar davomida Rossiya armiyasining harbiy salohiyatini pasaytirish maqsadida asimmetrik usullarni qo‘llayotganini ta’kidladi.
Shuningdek, Ukraina Xavfsizlik Xizmatining (SBU) “Alfa” maxsus bo‘linmasi uzoq masofali dronlar yordamida Kaspiy dengizidagi Filanovskiy neft platformasiga ham zarba bergan. Bu platforma “Lukoyl-Nijnevoljskneft” kompaniyasiga tegishli bo‘lib, hujum natijasida uning faoliyati to‘xtatilgan.
SBU vakillariga ko‘ra, bu Ukraina tomonidan Kaspiy dengizida Rossiyaning neft qazib olish infratuzilmasiga uyushtirilgan ilk hujumdir. Mazkur harakatlar Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi ziddiyatlarning yangi bosqichga o‘tganini ko‘rsatmoqda.

Украина нанесла удар по российским кораблям в Каспийском море
Подразделение Вооружённых сил Украины (ВСУ) совместно с повстанческой группой под названием "Чёрная Искра" организовало нападение на два российских корабля в Каспийском море. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти корабли известны под названиями «Композитор Рахманинов» и «Аскар-Сариджа», они были санкционированы США за участие в перевозке военных грузов и сотрудничество с Ираном. По данным, нападение произошло 12 декабря у берегов Республики Калмыкия.
Сообщается, что корабли перевозили оружие и военную технику, используемые в войне против Украины. В заявлении ВСУ отмечается, что повстанческая группа предоставила подробную информацию о маршрутах и грузах кораблей.
Точные данные о последствиях нападения не предоставлены, также российские официальные лица не комментировали этот инцидент. Военные Украины подчеркнули, что в ходе специальных операций применяют асимметричные методы с целью снижения военного потенциала российской армии.
Кроме того, спецподразделение «Альфа» Службы безопасности Украины (СБУ) нанесло удар по нефтяной платформе Филановский в Каспийском море с помощью беспилотников большой дальности. Эта платформа принадлежит компании «Лукойл-Нижневолжскнефть», и в результате атаки её деятельность была приостановлена.
По словам представителей СБУ, это первая атака Украины на нефтедобывающую инфраструктуру России в Каспийском море. Эти действия свидетельствуют о переходе конфликта между Украиной и Россией на новый этап.