Kambodja Tailand bilan chegarani vaqtincha yopdi
Kambodja hukumati Tailand bilan chegaradagi barcha o‘tkazish punktlarini vaqtincha yopdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror ikki davlat o‘rtasidagi harbiy to‘qnashuvlar davom etayotgan bir paytda qabul qilindi. Rasmiylar bu chorani chegaradagi xavfsizlikni ta’minlash maqsadida amalga oshirganini ma’lum qilishdi.
Avvalroq AQSh prezidenti Donald Tramp tomonlar o‘t ochishni to‘xtatishga kelishib olgani haqida bayonot bergan edi. Biroq shanba kuni ham jangovar harakatlar davom etdi.
Tailand rasmiylari to‘rt nafar harbiy xizmatchisi halok bo‘lganini e’lon qildi. Kambodja tomoni esa qurbonlar soni haqida aniq ma’lumot bermadi.
Ikki tomon bir-birini havo hujumlari va raketa zarbalarini amalga oshirishda ayblamoqda. Kambodja Mudofaa vazirligi Tailand harbiy samolyotlari ayrim binolar va ko‘priklarga zarba berganini bildirdi.
Tailand esa Kambodja tomonidan uyushtirilgan raketa hujumlari oqibatida tinch aholi jarohat olgani haqida ma’lumot berdi. Mojaro sababli chegaradagi hududlardan kamida 700 ming kishi xavfsiz joylarga evakuatsiya qilingan.
Kambodja va Tailand o‘rtasidagi bu mojaro uzoq yillardan beri davom etib kelayotgan chegaraga oid nizolar bilan bog‘liq. Ilgari ham tomonlar o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuvlarga erishgan bo‘lsa-da, o‘zaro ishonch tiklanmagan.

Камбоджа временно закрыла границу с Таиландом
Правительство Камбоджи временно закрыло все пропускные пункты на границе с Таиландом. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это решение было принято на фоне продолжающихся военных столкновений между двумя странами. Официальные лица заявили, что эта мера направлена на обеспечение безопасности на границе.
Ранее президент США Дональд Трамп заявил, что стороны договорились прекратить огонь. Однако боевые действия продолжались и в субботу.
Официальные лица Таиланда сообщили о гибели четырёх военнослужащих. Камбоджийская сторона не предоставила точных данных о числе жертв.
Обe стороны обвиняют друг друга в проведении воздушных атак и ракетных ударов. Министерство обороны Камбоджи заявило, что военные самолёты Таиланда нанесли удары по некоторым зданиям и мостам.
В свою очередь Таиланд сообщил о ранениях среди мирного населения в результате ракетных обстрелов, организованных Камбоджей. Из-за конфликта не менее 700 тысяч человек были эвакуированы из приграничных районов в безопасные места.
Этот конфликт между Камбоджей и Таиландом связан с давними спорами по поводу границы. Ранее стороны достигали соглашений о прекращении огня, но взаимное доверие так и не было восстановлено.