Ushbu yangi turga Lomankus edgecombei deb nom berildi. Topilmaning eng e’tiborga molik jihati shundaki, bu organizmlar deyarli mukammal holatda saqlanib qolgan.
Millionlab yillar davomida ularning kichik tana tuzilishi asta-sekin metall, xususan, pirit bilan almashgan. Natijada ularning shakli va anatomiyasi deyarli o‘zgarmagan holda bizgacha yetib kelgan.
Oksford universiteti paleobiologi Lyuk Perrining so‘zlariga ko‘ra, pirit kislorodsiz muhitda bakteriyalar organik to‘qimalarni parchalaganida hosil bo‘ladi. Ushbu jarayonda ajralgan gazlar temir bilan reaksiyaga kirishib, sulfid hosil qiladi.
Perri bunday qoldiqlarni “pirit hosil bo‘lishi uchun maxsus tayyorlangan miniatyura orolchalarga o‘xshatadi”. Mutaxassislarning fikricha, uch o‘lchamli holda mukammal saqlangan ushbu qoldiqlar qadimgi bo‘g‘imoyoqlilar tuzilishi va ularning evolyutsiya jarayonini chuqurroq o‘rganishga imkon beradi.
Ayniqsa, o‘sha davrda qo‘shimcha oyoqlarning mo‘ylov, qisqich yoki tishsimon tuzilmalarga aylanish jarayoni bo‘yicha muhim ma’lumotlar aniqlangan. Bu topilma qadimgi hayot shakllarini o‘rganish uchun ulkan ahamiyatga ega.

В Нью-Йорке обнаружено морское существо возрастом 450 миллионов лет
В штате Нью-Йорк, США, ученые обнаружили уникальные останки ранее неизвестного морского организма, который жил на Земле 450 миллионов лет назад. Об этом сообщает Zamin.uz.
Новому виду было присвоено название Lomankus edgecombei. Наиболее примечательной особенностью находки является то, что эти организмы сохранились практически в идеальном состоянии.
В течение миллионов лет их мелкая телесная структура постепенно замещалась металлом, в частности, пиритом. В результате их форма и анатомия дошли до нас практически без изменений.
По словам палеобиолога из Оксфордского университета Люка Перри, пирит образуется в бескислородной среде, когда бактерии разлагают органические ткани. В этом процессе выделяющиеся газы вступают в реакцию с железом, образуя сульфиды.
Перри сравнивает такие останки с «миниатюрными островками, специально подготовленными для образования пирита». По мнению специалистов, эти трехмерно прекрасно сохранившиеся останки позволяют глубже изучить строение древних членистоногих и процесс их эволюции.
Особенно важными являются данные о процессе превращения дополнительных ног в усики, клешни или зубчатые структуры в тот период. Эта находка имеет огромное значение для изучения древних форм жизни.