Tailand va Kambodja chegarasida janglar kuchaymoqda
Tailand va Kambodja o‘rtasidagi qurolli to‘qnashuvlar bir haftadan ortiq davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
14-dekabr, yakshanba kuni ham janglar to‘xtamadi. AQSH prezidenti Donald Trampning tomonlarni o‘t ochishni to‘xtatishga chaqirgan bayonotlariga qaramay, vaziyat tinchlanmadi.
Har ikki davlat bir-birini hujumlarda ayblashda davom etmoqda. Tailand Mudofaa vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, Kambodja bir qancha chegaradosh hududlarni o‘qqa tutgan.
Kambodja esa Tailandni o‘z hududiga minomyot va bombalar bilan hujum qilishda ayblamoqda. Janglar kuchaygani sababli Tailandning chegaradosh hududlarida komendantlik soati joriy qilindi.
Shu bilan birga, Kambodja o‘z chegarasidagi o‘tish punktlarini yopdi. 12-dekabr kuni AQSH prezidenti Donald Tramp Tailand va Kambodja bosh vazirlari bilan telefon orqali muloqot qilib, tomonlarni o‘t ochishni zudlik bilan to‘xtatishga chaqirgan edi.
Biroq, har ikki davlat rasmiylari bu chaqiriqni rasman tasdiqlamadi. Tailand bosh vaziri Anutxin Chanvirakun harbiy harakatlar faqat mamlakat xavfsizligi to‘liq ta’minlangandan keyingina to‘xtatilishini aytdi.
Kambodja bosh vaziri Xun Manet esa tinchlikka erishish uchun avval imzolangan xalqaro kelishuvlarga amal qilishda davom etishini ma’lum qildi. So‘nggi to‘qnashuvlar 8-dekabr kuni boshlangan bo‘lib, tomonlar raketa va artilleriyadan foydalanmoqda.
14-dekabr holatiga ko‘ra, har ikki davlatdan kamida 25 kishi halok bo‘lgan. Qurbonlar orasida tailandlik harbiylar va kambodjalik tinch aholining vakillari bor.
Iyul oyida ham shunga o‘xshash to‘qnashuvlar yuzaga kelgan va AQSH vositachiligida vaqtinchalik tinchlikka erishilgan edi. Ammo noyabr oyida Tailand chegarada mina portlashidan ikki harbiy halok bo‘lgani sababli Kambodjani kelishuvni buzishda ayblagan edi.

Бои на границе Таиланда и Камбоджи усиливаются
Вооружённые столкновения между Таиландом и Камбоджей продолжаются более недели. Об этом сообщает Zamin.uz.
В воскресенье, 14 декабря, бои не прекратились. Несмотря на призывы президента США Дональда Трампа к сторонам прекратить огонь, ситуация не стабилизировалась.
Обe государства продолжают обвинять друг друга в нападениях. По данным Министерства обороны Таиланда, Камбоджа обстреляла несколько приграничных районов.
Камбоджа же обвиняет Таиланд в обстреле своей территории из миномётов и бомб. Из-за обострения боёв в приграничных районах Таиланда введён комендантский час.
В то же время Камбоджа закрыла пограничные пункты пропуска. 12 декабря президент США Дональд Трамп провёл телефонные переговоры с премьер-министрами Таиланда и Камбоджи, призвав стороны немедленно прекратить огонь.
Однако официальные лица обеих стран не подтвердили этот призыв. Премьер-министр Таиланда Анутхин Чанвирекун заявил, что военные действия прекратятся только после полного обеспечения безопасности страны.
Премьер-министр Камбоджи Хун Манет сообщил, что для достижения мира страна продолжит соблюдать ранее подписанные международные соглашения. Последние столкновения начались 8 декабря, стороны используют ракеты и артиллерию.
По состоянию на 14 декабря, по меньшей мере 25 человек погибли с обеих сторон. Среди жертв есть тайские военные и представители гражданского населения Камбоджи.
В июле также произошли подобные столкновения, и при посредничестве США было достигнуто временное перемирие. Однако в ноябре Таиланд обвинил Камбоджу в нарушении соглашения после того, как на границе взорвалась мина, в результате чего погибли двое тайских военных.