Sardor Rustamboyev O‘zbekistonning Nepaldagi birinchi elchisi sifatida faoliyatini boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U o‘z ishonch yorliqlarini Nepal prezidenti Ramchandra Paudelga topshirdi. Bu haqda “Dunyo” axborot agentligi xabar berdi.
Elchi o‘z vazifalarini Hindistonning poytaxti Dehli shahridan turib amalga oshiradi. Sardor Rustamboyev 2000-yildan beri Tashqi ishlar vazirligida faoliyat yuritib kelmoqda va siyosiy fanlar bo‘yicha ilmiy darajaga ega.
2018–2023-yillarda u O‘zbekistonning Fransiyadagi elchixonasiga rahbarlik qilgan. 2024-yil yanvar oyidan boshlab, u Hindistondagi elchi sifatida ham faoliyat olib boradi.
Shuningdek, Maldiv va Bangladesh davlatlaridagi vakil sifatida ham ishlaydi. Nepal prezidenti Ramchandra Paudel O‘zbekiston bilan aloqalarni yanada mustahkamlashga qiziqishini bildirdi.
Muzokaralar davomida ikki tomonlama iqtisodiy va savdo munosabatlarini kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Nepal tomoni turizm, ta’lim va gidroenergetika sohalarida hamkorlik uchun katta imkoniyatlarni ko‘rayotganini ta’kidladi.
Nepal prezidenti O‘zbekiston bilan uzoq muddatli va do‘stona munosabatlarni rivojlantirishga intilishini tasdiqladi. Bu hamkorlik ikki mamlakat o‘rtasidagi aloqalarni yangi bosqichga olib chiqishi kutilmoqda.

Сардор Рустамбоев назначен первым послом в Непале
Сардор Рустамбоев начал свою деятельность в качестве первого посла Узбекистана в Непале. Об этом сообщил Zamin.uz.
Он вручил свои верительные грамоты президенту Непала Рамчандре Пауделу. Об этом сообщило информационное агентство «Дунё».
Посол выполняет свои обязанности из столицы Индии, города Дели. Сардор Рустамбоев работает в Министерстве иностранных дел с 2000 года и имеет научную степень в области политических наук.
В 2018–2023 годах он возглавлял посольство Узбекистана во Франции. С января 2024 года он также будет работать в качестве посла в Индии.
Кроме того, он выполняет функции представителя в Мальдивских островах и Бангладеш. Президент Непала Рамчандра Паудел выразил заинтересованность в дальнейшем укреплении связей с Узбекистаном.
В ходе переговоров обсуждались вопросы расширения двусторонних экономических и торговых отношений. Сторона Непала подчеркнула большие возможности для сотрудничества в сферах туризма, образования и гидроэнергетики.
Президент Непала подтвердил стремление развивать долгосрочные и дружеские отношения с Узбекистаном. Ожидается, что это сотрудничество выведет связи между двумя странами на новый уровень.