Yaponiya yaqin kelajakda pandalarsiz qolishi mumkin, deb xabar bermoqda Kyodo axborot agentligi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xitoy hukumati bilan yuzaga kelgan sovuq munosabatlar sababli, Yaponiyadagi so‘nggi ikki panda kelasi yil boshida o‘z vataniga qaytariladi. Pandalar Xitoyning milliy ramzi va boyligi hisoblanadi.
Ular Xitoy hukumati tomonidan chet davlatlardagi hayvonot bog‘lariga ijaraga beriladi. Kyodo agentligining qayd etishicha, Yaponiyada yashayotgan pandalar bu mamlakatda tug‘ilgan bo‘lsa-da, ular Xitoy mulki hisoblanadi.
Xitoy ilk bor 1972 yilda ikki davlat o‘rtasidagi diplomatik aloqalarni yaxshilash maqsadida Yaponiyaga pandalarni yuborgan edi. Pandalar yillar davomida yapon xalqining mehrini qozonib, mamlakatdagi mashhur turistik obyektlardan biriga aylangan.
Biroq so‘nggi paytlarda Tokio va Pekin o‘rtasidagi munosabatlar taranglashgan. Yaponiyaning bosh vaziri Sane Takaichining Xitoyning Tayvanga nisbatan ehtimoliy harakatlari Yaponiyani mojaroga jalb qilishi mumkinligi haqidagi bayonoti vaziyatni keskinlashtirdi.
Bu holatni yanada murakkablashtirgan voqea esa Osakadagi Xitoy konsulining Takaichini haqorat qiluvchi bayonoti bo‘ldi. Shu sababli, ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarda yangi ziddiyatlar yuzaga kelmoqda.

Япония может остаться без панд с следующего года
Япония может остаться без панд в ближайшем будущем, сообщает информационное агентство Kyodo. Об этом сообщает Zamin.uz.
Из-за охлаждения отношений с правительством Китая, последние две панды в Японии будут возвращены на родину в начале следующего года. Панды считаются национальным символом и богатством Китая.
Они сдаются в аренду зоопаркам за рубежом китайским правительством. По данным агентства Kyodo, хотя панды, живущие в Японии, родились в этой стране, они считаются собственностью Китая.
Впервые Китай отправил панд в Японию в 1972 году с целью улучшения дипломатических отношений между двумя странами. Панды за годы завоевали любовь японского народа и стали одной из популярных туристических достопримечательностей страны.
Однако в последнее время отношения между Токио и Пекином обострились. Заявление премьер-министра Японии Сане Такаичи о том, что возможные действия Китая в отношении Тайваня могут втянуть Японию в конфликт, усугубило ситуацию.
Ситуацию осложнило также оскорбительное заявление китайского консула в Осаке в адрес Такаичи. В связи с этим между двумя странами возникают новые противоречия.