Qozog‘iston Rossiyadan qochgan 16 yoshli yigitni deport qildi
Qozog‘iston Respublikasi sudi Rossiyadan qochgan, 16 yoshli Timur Turkovni deportatsiya qilish haqida qaror chiqardi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Turkov Rossiyadagi urush targ‘ibotiga qarshi bo‘lgan qarashlari sababli mamlakatni tark etishga majbur bo‘lgan. U sentyabr oyida Komi Respublikasidan Qozog‘istonga avtostop bilan yetib kelgan va chegarani noqonuniy ravishda piyoda kesib o‘tgan.
Sud ushbu harakati uchun uni aybdor deb topdi va Qozog‘istonga 5 yil muddatga kirish taqiqlandi. Shuningdek, Rossiyada yana 6 oy davomida "erkinlikni cheklash" jazosini o‘tashi belgilandi.
Timurning so‘zlariga ko‘ra, Rossiyada maktablar militarizatsiya qilinmoqda. Katta sinf o‘quvchilari Rossiya–Ukraina urushida halok bo‘lgan harbiylarni dafn marosimlariga jalb qilinmoqda.
Uning qishlog‘idan bir necha kishi urushda halok bo‘lgan yoki bedarak yo‘qolgan. Onasi koronavirus oqibatida vafot etgan, otasi esa oiladan ketgan.
Bobosi va buvisi bilan yashagan Timur mamlakatdagi siyosiy vaziyat tufayli Rossiyani tark etishga qaror qilgan. Timur chegarani o‘z hayoti xavf ostida piyoda kesib o‘tgan.
U tun davomida 17 kilometr yo‘l bosib, charchoq va suvsizlanish sabab hushidan ketgan. Keyinchalik uni Qozog‘iston chegarachilari topib, ijtimoiy markazga joylashtirishgan.
Rossiya konsulligi vakillari va FSB xodimlari uni so‘roq qilgan. Endilikda u Rossiyaga qaytariladi, biroq u siyosiy qarashlari sababli o‘z vatanida xavfsizlik muammolariga duch kelishidan qo‘rqmoqda.

Казахстан депортировал 16-летнего подростка, сбежавшего из России
Суд Республики Казахстан вынес решение о депортации 16-летнего Тимура Туркова, сбежавшего из России. Об этом сообщает Zamin.uz.
Турков был вынужден покинуть страну из-за своих взглядов, противостоящих пропаганде войны в России. В сентябре он автостопом добрался из Республики Коми в Казахстан и незаконно пересек границу пешком.
Суд признал его виновным в этом деянии и запретил въезд в Казахстан на 5 лет. Также ему назначено наказание в виде ограничения свободы на 6 месяцев в России.
По словам Тимура, в России происходит милитаризация школ. Старшеклассников привлекают к похоронам военнослужащих, погибших в российско-украинской войне.
Из его деревни несколько человек погибли или пропали без вести на войне. Мать умерла от коронавируса, а отец ушёл из семьи.
Тимур, живший с бабушкой и дедушкой, решил покинуть Россию из-за политической ситуации в стране. Он пересёк границу пешком, рискуя своей жизнью.
Он прошёл 17 километров ночью, потерял сознание от усталости и обезвоживания. Позже его нашли казахстанские пограничники и поместили в социальный центр.
Представители российского консульства и сотрудники ФСБ допрашивали его. Сейчас его возвращают в Россию, однако он боится за свою безопасность на родине из-за своих политических взглядов.