Bu haqda CNBC nashri xabar berdi. AQSh Bojxona va chegara xizmati komissari Rodni Skottning ta’kidlashicha, mazkur chora-tadbirlar iqtisodiy xavfsizlikni mustahkamlash, Amerika sanoatini himoya qilish va savdo qonunlarini buzishga uringanlarni javobgarlikka tortish maqsadida amalga oshirilgan.
U bu jarayonda qat’iy nazorat va tezkor harakatlar muhim ahamiyatga ega ekanligini qayd etdi. Donald Tramp Kongress roziligisiz bir qator davlatlardan olib kelinadigan import mahsulotlariga yangi bojxona tariflarini joriy etdi.
Ushbu choralarning asosiy maqsadi AQShning iqtisodiy manfaatlarini himoya qilish edi. Xususan, Kanada, Xitoy va Meksikadan import qilinadigan mahsulotlarga maxsus tariflar belgilandi.
Tramp mazkur davlatlarni narkotik moddalar, xususan, fentanilning AQShga noqonuniy oqimini to‘xtata olmagani uchun tanqid qildi. Oq uy rahbari bir necha bor bojxona tariflari orqali AQSh har kuni 2 milliard dollardan ortiq daromad olayotganini ta’kidlagan.
Shu bilan birga, yangi tariflarning qonuniyligi bo‘yicha Oliy sud tomonidan ko‘rib chiqish jarayoni davom etmoqda.

Тарифы, введённые Трампом, принесли США 200 млрд
Введённые в начале 2025 года бывшим президентом США Дональдом Трампом импортные таможенные тарифы принесли государственному бюджету страны доход в размере 200 миллиардов долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание CNBC. По словам комиссара Таможенной и пограничной службы США Родни Скотта, эти меры были приняты с целью укрепления экономической безопасности, защиты американской промышленности и привлечения к ответственности тех, кто пытался нарушить торговые законы.
Он отметил, что в этом процессе важны строгий контроль и оперативные действия. Дональд Трамп без согласия Конгресса ввёл новые таможенные тарифы на импортируемые из ряда стран товары.
Основной целью этих мер была защита экономических интересов США. В частности, были установлены специальные тарифы на товары, импортируемые из Канады, Китая и Мексики.
Трамп критиковал эти страны за неспособность остановить незаконный поток наркотиков, в частности фентанила, в США. Глава Белого дома неоднократно подчёркивал, что благодаря таможенным тарифам США ежедневно получают доход свыше 2 миллиардов долларов.