AQSh prezidenti Donald Tramp yetti davlat fuqarolarining Amerika Qo‘shma Shtatlariga kirishini taqiqlash bo‘yicha qaror qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oq uy rasmiy bayonotiga ko‘ra, bu cheklov Burkina-Faso, Mali, Niger, Janubiy Sudan, Suriya, Laos va Serra-Leone fuqarolariga nisbatan qo‘llanadi. Oq uy ma’muriyatining ta’kidlashicha, bu qaror milliy xavfsizlikni ta’minlash maqsadida qabul qilingan.
Rasmiylarga ko‘ra, ushbu davlatlar shaxslarni tekshirish, hujjatlarni tasdiqlash va ma’lumot almashish bo‘yicha AQSh xavfsizlik standartlariga javob bermaydi. Shu sababli, ehtimoliy xavflarning oldini olish uchun qat’iy choralar ko‘rilishi zarur deb topilgan.
Ma’lum qilinishicha, bu masala dekabr oyida muhokama qilingan. Ichki xavfsizlik vaziri Kristi Noyem prezident bilan o‘tkazilgan uchrashuvda ayrim davlatlar fuqarolari uchun AQShga kirishni to‘liq taqiqlash taklifini bildirgan.
Natijada, bu tashabbus amaliyotga joriy etildi. Shu bilan birga, ayrim davlatlarga nisbatan yondashuv qayta ko‘rib chiqildi.
Masalan, Turkmaniston fuqarolariga immigratsion bo‘lmagan vizalar asosida AQShga kirishga ruxsat berildi. Bu esa Vashingtonning har bir davlatga alohida baho berib, qaror qabul qilayotganini ko‘rsatadi.
Ekspertlar fikricha, bu cheklovlar xalqaro muhokamalarga sabab bo‘lishi mumkin. Biroq Oq uy uchun asosiy masala mamlakat xavfsizligini ta’minlashdir.

Трамп запретил въезд в США гражданам семи стран
Президент США Дональд Трамп принял решение запретить въезд в Соединённые Штаты гражданам семи стран. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальному заявлению Белого дома, это ограничение распространяется на граждан Буркина-Фасо, Мали, Нигера, Южного Судана, Сирии, Лаоса и Сьерра-Леоне. Администрация Белого дома подчеркнула, что это решение принято с целью обеспечения национальной безопасности.
По словам официальных лиц, указанные страны не соответствуют стандартам безопасности США в части проверки лиц, подтверждения документов и обмена информацией. Поэтому было признано необходимым принять строгие меры для предотвращения возможных угроз.
Сообщается, что этот вопрос обсуждался в декабре. Министр внутренней безопасности Кристи Нойем на встрече с президентом предложила полный запрет въезда в США для граждан некоторых стран.
В результате эта инициатива была реализована на практике. При этом подход к некоторым странам был пересмотрен.
Например, гражданам Туркменистана разрешён въезд в США на основании неиммиграционных виз. Это показывает, что Вашингтон оценивает каждую страну индивидуально при принятии решений.
По мнению экспертов, эти ограничения могут вызвать международные обсуждения. Однако для Белого дома главным вопросом остаётся обеспечение безопасности страны.