Moldova O‘zbekiston va Qozog‘iston bilan vizasiz tartibni saqladi
Moldova mustaqil davlatlar hamdo‘stligi (MDH) davlatlari bilan 1992 yil Bishkek bitimi asosida joriy etilgan vizasiz tartibni bekor qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Biroq O‘zbekiston va Qozog‘iston fuqarolari uchun Moldovaga vizasiz borish imkoniyati avvalgidek saqlanib qoladi. Qirg‘iziston va Tojikiston fuqarolari esa endilikda Moldovaga safar qilish uchun viza rasmiylashtirishlari talab etiladi.
Moldova parlamenti ushbu qarorni qabul qilishni MDH institutlaridagi ishtirokni qayta ko‘rib chiqish zarurati hamda milliy qonunchilikni Yevropa Ittifoqi talablariga moslashtirish bilan izohladi. Shu bilan birga, MDHning ko‘plab davlatlari, jumladan O‘zbekiston va Qozog‘iston bilan Moldova o‘rtasida ikki tomonlama kelishuvlar mavjud bo‘lib, bu asosda vizasiz tartib amalda qolmoqda.

Молдова сохранила безвизовый режим с Узбекистаном и Казахстаном
Молдова отменила безвизовый режим с государствами Содружества Независимых Государств (СНГ), введённый на основе Бишкекского соглашения 1992 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако для граждан Узбекистана и Казахстана возможность безвизового въезда в Молдову сохраняется. Гражданам Киргизии и Таджикистана теперь требуется оформление визы для поездки в Молдову.
Парламент Молдовы объяснил принятие этого решения необходимостью пересмотра участия в институтах СНГ и приведением национального законодательства в соответствие с требованиями Европейского Союза. При этом между Молдовой и многими государствами СНГ, включая Узбекистан и Казахстан, существуют двусторонние соглашения, на основании которых безвизовый режим сохраняется на практике.