Yerga o‘xshash sayyoralar kutilganidan ko‘proq ekanligi aniqlandi
Yerga o‘xshash sayyoralar koinotda odatdagidan ko‘ra ko‘proq uchrashi aniqlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangi tadqiqot natijalari “Science Advances” jurnalida chop etilib, koinotda hayot mavjud bo‘lishi mumkin bo‘lgan sayyoralar soni kutilganidan ko‘proq ekanini ko‘rsatdi. Tadqiqotga ko‘ra, bunday sayyoralar yosh yulduzlar atrofida yuzaga keladigan kuchli supernova portlashlari natijasida shakllanishi mumkin.
Olimlarning fikricha, Yer va unga o‘xshash sayyoralar muz va tosh aralashmasidan tarkib topgan planetezimallardan hosil bo‘lgan. Biroq bu jismlar sayyoraga aylanishdan avval ichki tarkibidagi suvning katta qismini yo‘qotib, quruqlanish jarayonidan o‘tgan.
Bu quruqlanish jarayonida qisqa umrli radioaktiv izotoplar, xususan, alyuminiy-26 izotopi parchalanishi natijasida yuzaga keladigan issiqlik muhim rol o‘ynagan. Meteoritlar tarkibida ushbu izotoplarning mavjudligi Quyosh tizimining dastlabki bosqichlarida ulardan foydalanilganini tasdiqlaydi.
Ilgari bunday radioaktiv moddalar faqat yaqin masofadagi supernova portlashlari orqali protoplanetar diskaga tushishi mumkin degan nazariya mavjud edi. Ammo yaqin masofadagi portlash diskani yo‘q qilib yuborishi mumkinligi sababli, bu nazariya mantiqiy emas edi.
Tokio universiteti olimi Re Savaada va uning jamoasi bu masalaga “sho‘ng‘ish mexanizmi” deb ataluvchi yangi tushuntirishni taklif qildi. Unga ko‘ra, supernova portlashi Quyosh tizimidan xavfsiz masofada, taxminan 3,2 yorug‘lik yili masofada sodir bo‘lgan.
Natijada portlashdan kelib chiqqan zarralar kosmik nurlar oqimiga aylangan va protoplanetar diskaga kirgan. Radioaktiv moddalar diskga ikki yo‘l bilan kirgan: temir-60 kabi izotoplar chang zarralari orqali, alyuminiy-26 esa kosmik nurlar diskdagi barqaror atomlar bilan to‘qnashishi natijasida hosil bo‘lgan.
Ushbu mexanizm meteoritlarda topilgan element tarkibi bilan mos keladi. Tadqiqotchilar fikricha, Quyoshga o‘xshash yulduzlarning 10–50 foizi shunday radioaktiv muhitda shakllanadi.
Bu esa galaktikada quruq va toshli, hayot uchun mos bo‘lishi mumkin bo‘lgan sayyoralar ko‘pligini anglatadi.

Обнаружено, что планет, похожих на Землю, больше, чем ожидалось
Обнаружено, что планеты, похожие на Землю, встречаются во Вселенной чаще, чем обычно считалось. Об этом сообщает Zamin.uz.
Результаты нового исследования, опубликованные в журнале «Science Advances», показали, что количество планет, на которых может существовать жизнь, во Вселенной больше, чем ожидалось. Согласно исследованию, такие планеты могут образовываться в результате мощных взрывов сверхновых вокруг молодых звезд.
По мнению ученых, Земля и похожие на нее планеты сформировались из планетезималей, состоящих из смеси льда и камня. Однако эти тела до превращения в планеты потеряли значительную часть воды в своем составе и прошли процесс осушения.
В этом процессе осушения важную роль сыграло тепло, возникающее при распаде короткоживущих радиоактивных изотопов, в частности изотопа алюминия-26. Наличие этих изотопов в составе метеоритов подтверждает, что они использовались на ранних этапах формирования Солнечной системы.
Ранее существовала теория, что такие радиоактивные вещества могли попасть в протопланетный диск только через взрывы сверхновых на близком расстоянии. Однако эта теория была нелогичной, так как взрыв сверхновой на близком расстоянии мог разрушить диск.
Ученый из Токийского университета Ре Савада и его команда предложили новое объяснение, названное «механизмом погружения». Согласно ему, взрыв сверхновой произошел на безопасном расстоянии от Солнечной системы, примерно в 3,2 световых года.
В результате частицы от взрыва превратились в поток космических лучей и проникли в протопланетный диск. Радиоактивные вещества попали в диск двумя способами: изотопы, такие как железо-60, через пылевые частицы, а алюминий-26 образовался в результате столкновения космических лучей с устойчивыми атомами в диске.
Этот механизм соответствует составу элементов, найденных в метеоритах. По мнению исследователей, 10–50 процентов звезд, похожих на Солнце, формируются в такой радиоактивной среде.
Это означает, что в галактике существует большое количество сухих и каменистых планет, которые могут быть пригодны для жизни.