Madxyada kambag‘al do‘stlar 15 karatli olmos topdi
Hindistonning Madxya-Pradesh shtatida yashovchi ikki do‘st — Satish Xatik va Sajid Muhammad omadli voqea bilan yuzlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ular ijaraga olingan yer uchastkasidan 15,34 karatli qimmatbaho olmos topib olishdi. Bu haqda BBC nashri xabar berdi.
Topilgan olmos shahar rasmiy baholovchisi tomonidan tekshirilib, uning yuqori sifatli ekanligi tasdiqlandi. Baholovchi Anupam Singxning so‘zlariga ko‘ra, ushbu olmosning bozor qiymati 5–6 million rupiyga teng bo‘lib, bu taxminan 55–66 ming AQSH dollarini tashkil etadi.
Qimmatbaho tosh yaqin kunlarda kimoshdi savdosiga chiqarilishi rejalashtirilgan. Do‘stlar ushbu topilmadan keladigan daromadni hashamatli hayotga yoki biznesga sarflashni rejalashtirishgani yo‘q.
Ularning asosiy maqsadi — opa-singillarini turmushga uzatish va oilalariga moddiy yordam ko‘rsatishdir. Ma’lumotlarga ko‘ra, 24 yoshli Satish Xatik go‘sht do‘konida ishlaydi, 23 yoshli Sajid Muhammad esa meva savdosi bilan shug‘ullanadi.
Ikkalasi ham kambag‘al oiladan chiqqan, bolalikdan do‘st va oilaning kenja farzandlari hisoblanadi. Olmos topilgan Panna tumani qadimdan qimmatbaho tosh izlash bilan mashhur.
Biroq bu hudud Hindistonning iqtisodiy jihatdan eng qoloq mintaqalaridan biri bo‘lib, qashshoqlik, suv tanqisligi va ishsizlik kabi muammolar mavjud.

В Мадхья-Прадеш бедные друзья нашли алмаз в 15 карат
Два друга из индийского штата Мадхья-Прадеш — Сатиш Хатик и Саджид Мухаммад столкнулись с удачным событием. Об этом сообщает Zamin.uz.
Они нашли драгоценный алмаз весом 15,34 карата на арендованном участке земли. Об этом сообщает издание BBC.
Найденный алмаз был проверен официальным оценщиком города, который подтвердил его высокое качество. По словам оценщика Ануапама Сингха, рыночная стоимость этого алмаза составляет 5–6 миллионов рупий, что примерно равно 55–66 тысячам долларов США.
Драгоценный камень планируется выставить на аукцион в ближайшие дни. Друзья не планируют тратить доход от находки на роскошную жизнь или бизнес.
Их главная цель — помочь сестрам выйти замуж и оказать материальную поддержку семьям. По данным, 24-летний Сатиш Хатик работает в мясном магазине, а 23-летний Саджид Мухаммад занимается продажей фруктов.
Оба они происходят из бедных семей, дружат с детства и являются младшими детьми в семьях. Район Панна, где был найден алмаз, давно известен поиском драгоценных камней.
Однако этот регион является одним из экономически отсталых районов Индии, где существуют проблемы бедности, нехватки воды и безработицы.