Lukashenko: AQSH strategiyasi dunyo uchun foydali bo‘lishi mumkin
Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenko AQSH tomonidan yaqinda tasdiqlangan milliy xavfsizlik strategiyasi yuzasidan o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U mazkur hujjat to‘liq amalga oshirilsa, bu nafaqat ayrim davlatlar, balki butun dunyo uchun ijobiy natijalar keltirishi mumkinligini ta’kidladi. Lukashenkoning so‘zlariga ko‘ra, strategiyada belgilangan yondashuvlar hayotga tatbiq etilsa, global miqyosda tinchlik va barqarorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.
U bu tashabbusni jahon hamjamiyati uchun muhim qadam sifatida baholadi. "Agar rejalashtirilgan maqsadlar amalga oshirilsa, bu dunyo uchun katta sovg‘a bo‘ladi", — dedi Belarus prezidenti AQSHning Newsmax telekanaliga bergan intervyusida.
Uning fikricha, bunday strategik hujjatlar xalqaro hamkorlikni kuchaytirish va umumbashariy manfaatlarga xizmat qilish uchun zarurdir.

Лукашенко: Стратегия США может быть полезной для мира
Президент Беларуси Александр Лукашенко высказал своё мнение по недавно утверждённой национальной стратегии безопасности США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что если данный документ будет полностью реализован, это может принести положительные результаты не только для отдельных государств, но и для всего мира. По словам Лукашенко, если подходы, определённые в стратегии, будут внедрены в жизнь, это будет способствовать укреплению мира и стабильности в глобальном масштабе.
Он оценил эту инициативу как важный шаг для мирового сообщества. «Если запланированные цели будут достигнуты, это станет большим подарком для мира», — сказал президент Беларуси в интервью телеканалу Newsmax.
По его мнению, такие стратегические документы необходимы для усиления международного сотрудничества и служения общечеловеческим интересам.