Rossiyada 31 o‘zbekistonlik talabaning jarimasi bekor qilindi
Rossiyada tahsil olayotgan 31 nafar o‘zbekistonlik talabaning migratsiya qoidalarini buzganlik uchun belgilangan ma’muriy jazosi bekor qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Oliy Majlisning inson huquqlari bo‘yicha vakili axborot xizmati xabar berdi. Ma’lum bo‘lishicha, O‘zbekistonning Moskvadagi elchixonasida o‘tkazilgan sayyor qabul davomida “Iqtisod oliy maktabi” milliy tadqiqot universitetida tahsil olayotgan o‘zbekistonlik talabalar murojaat qilgan.
Ular migratsiya hisobiga turish bilan bog‘liq muammolarga duch kelganliklarini bildirgan. O‘rganishlar davomida aniqlanishicha, ushbu universitet ma’muriyati chet ellik talabalarning migratsiya hisobini uzaytirish tartiblari haqida vakolatli organlarga o‘z vaqtida ma’lumot bermagan.
Shu sababli talabalar Rossiya hududida ruxsat etilgan 90 kundan ortiq qolib ketgan va bu migratsiya qoidalarini buzish sifatida baholangan. Natijada ularga 40 ming rubl miqdorida jarima belgilangan.
Mazkur masala Rossiya inson huquqlari bo‘yicha vakili tomonidan nazoratga olinib, Ichki ishlar vazirligining Migratsiya xizmati bilan hamkorlikda ko‘rib chiqildi. Tekshiruv natijasida talabalarning vaqtincha turish muddati uzaytirildi va ularga nisbatan jarima yoki ma’muriy chiqarib yuborish choralarini qo‘llamaslik bo‘yicha qaror qabul qilindi.
Shuningdek, ushbu ish natijasida Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Ozarbayjon, Moldova va Belarusdan kelib, Rossiyada tahsil olayotgan 200 dan ortiq talabaning migratsiya bilan bog‘liq muammolari ham ijobiy hal etildi.

В России отменили штраф 31 студенту из Узбекистана
В России отменены административные штрафы, наложенные на 31 студента из Узбекистана за нарушение миграционных правил. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщил информационный отдел уполномоченного по правам человека в Олий Мажлисе. Как стало известно, во время выездного приема в посольстве Узбекистана в Москве обратились студенты из Узбекистана, обучающиеся в Национальном исследовательском университете «Высшая школа экономики».
Они сообщили о проблемах, связанных с постановкой на миграционный учет. В ходе проверки выяснилось, что администрация данного университета не своевременно информировала уполномоченные органы о порядке продления миграционного учета иностранных студентов.
По этой причине студенты превысили разрешенный срок пребывания в России, составляющий 90 дней, что было расценено как нарушение миграционных правил. В результате им был назначен штраф в размере 40 тысяч рублей.
Данный вопрос был взят под контроль уполномоченным по правам человека в России и рассмотрен совместно с миграционной службой Министерства внутренних дел. По результатам проверки срок временного пребывания студентов был продлен, и было принято решение не применять к ним штрафные санкции или административное выдворение.
Кроме того, в результате этой работы были положительно решены миграционные проблемы более 200 студентов из Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Азербайджана, Молдовы и Беларуси, обучающихся в России.