Rossiyada 31 o‘zbek talabasi deportatsiyadan saqlandi
O‘zbekiston va Rossiya ombudsmanlarining hamkorlikdagi harakatlari natijasida Rossiyada tahsil olayotgan 31 nafar o‘zbek talabasi deportatsiya xavfidan saqlab qolindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu holat bo‘yicha “Dunyo” axborot agentligi rasmiy ma’lumot berdi. Ma’lum bo‘lishicha, muammo talabalar aybi bilan emas, balki Moskva shahridagi Oliy iqtisodiyot maktabining texnik va tashkiliy xatolari natijasida yuzaga kelgan.
Ta’lim muassasasi talabalar uchun migratsiya hisobini uzaytirishga oid hujjatlarni belgilangan muddatda topshirmagan. Natijada, talabalar 90 kundan ortiq vaqt davomida Rossiyada rasmiy ro‘yxatdan o‘tmagan holda qolib ketgan.
Mazkur vaziyat qonunchilikka ko‘ra, har bir talaba uchun 40 ming rubl miqdorida jarima va mamlakatdan chiqarib yuborilish xavfini keltirib chiqardi. Bunday noxush holatda talabalar O‘zbekistonning Moskvadagi elchixonasiga murojaat qilib, yordam so‘rashgan.
Masala zudlik bilan O‘zbekiston va Rossiya ombudsmanlari darajasida ko‘rib chiqilib, Rossiya Ichki ishlar vazirligiga rasmiy murojaat yo‘llandi. Natijada, talabalarga jarima qo‘llanmaslik va deportatsiya qilinmaslik yuzasidan tegishli ko‘rsatmalar berildi.
Tekshiruv ishlari yakunlangach, barcha talabalarning Rossiyada qolish muddati uzaytirilib, ularning migratsiya maqomi qayta tiklandi. E’tiborlisi, ushbu ish doirasida boshqa MDH davlatlaridan kelgan 200 nafarga yaqin talabaning ham huquqlari himoya qilindi.
Bu voqea ombudsmanlar institutining amaliy ahamiyatini yana bir bor tasdiqladi. Eng muhimi, yoshlarning ta’lim olish huquqi, kelajagi va manfaatlari o‘z vaqtida himoya qilindi.

В России 31 узбекский студент был спасён от депортации
В результате совместных действий омбудсменов Узбекистана и России 31 узбекский студент, обучающийся в России, был спасён от угрозы депортации. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данному случаю официальную информацию предоставило информационное агентство «Dunyo». Как стало известно, проблема возникла не по вине студентов, а вследствие технических и организационных ошибок Высшей школы экономики в Москве.
Учебное заведение не подало документы для продления миграционного учёта студентов в установленный срок. В результате студенты оставались в России без официальной регистрации более 90 дней.
Согласно законодательству, эта ситуация грозила каждому студенту штрафом в размере 40 тысяч рублей и риском депортации из страны. В такой неприятной ситуации студенты обратились за помощью в посольство Узбекистана в Москве.
Вопрос был оперативно рассмотрен на уровне омбудсменов Узбекистана и России, и было направлено официальное обращение в Министерство внутренних дел России. В результате студентам были даны соответствующие указания не применять штрафы и не депортировать их.
После завершения проверочных мероприятий срок пребывания всех студентов в России был продлён, а их миграционный статус восстановлен. Важно отметить, что в рамках этого дела были защищены права около 200 студентов из других стран СНГ.
Это событие ещё раз подтвердило практическую значимость института омбудсменов. Главное, что право молодёжи на образование, их будущее и интересы были своевременно защищены.