Rossiya chegarachilari Estoniya hududini buzib o‘tdi
Estoniya va Rossiya chegarasida navbatdagi mojaroli holat yuzaga keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
17-dekabr kuni ertalab Rossiyaning uch nafar chegarachisi Estoniya hududini noqonuniy ravishda kesib o‘tgan. Ushbu voqea Estoniya ichki ishlar vaziri Igor Taro tomonidan tasdiqlandi.
Mazkur hodisa mamlakatning sharqiy hududida, Narva daryosi bo‘yidagi Vasknarva portida sodir bo‘lgan. Rossiya chegarachilari qayiq orqali Estoniya qirg‘og‘iga kelib, mamlakat ichkarisida taxminan 20 daqiqa davomida yurishgan.
Keyinroq ular yana qayiqqa o‘tirib, o‘z hududlariga qaytib ketishgan. Estoniya politsiyasi va chegara qo‘riqlash xizmati ushbu voqeani videotasvirga olganini ma’lum qildi.
Videoda rossiyalik harbiylarning chegarani ochiqchasiga buzib o‘tgani aks etgan. Igor Taro vaziyatga izoh berar ekan, qoidabuzarlarni qo‘lga olish imkoni bo‘lmaganini aytdi.
“Biz ularni Rossiya hududida ta’qib qilish huquqiga ega emasmiz”, — dedi vazir. Hozircha Rossiya harbiylarining bu harakatdan ko‘zlagan maqsadi noma’lum.
Estoniya tomoni Moskvadan rasmiy tushuntirish talab qilmoqda va shu maqsadda 18-dekabr kuni ikki davlat vakillari uchrashuv o‘tkazishi rejalashtirilgan. Bundan tashqari, Estoniya Tashqi ishlar vazirligi Rossiyaning Estoniyadagi elchixonasi vakiliga norozilik notasini topshirishi kutilmoqda.
Bu voqea ayni paytda Boltiqbo‘yi davlatlari o‘z xavfsizligini mustahkamlashga qaratilgan choralarni ko‘rayotgan bir davrda sodir bo‘ldi. Xususan, Estoniya Rossiya bilan chegaradosh hududlarda temir-beton bunkerlar qurishni boshlagan.
Ushbu infratuzilma “Boltiqbo‘yi mudofaa chizig‘i” loyihasining bir qismi hisoblanadi. Rossiya prezidenti Vladimir Putin esa NATO davlatlari bilan to‘qnashuv istagi yo‘qligini bir necha bor ta’kidlagan.
Ammo u, agar bunday holat sodir bo‘lsa, Rossiya buni qarshi olishga tayyor ekanini ham bildirgan edi. Chegaradagi mazkur voqea ataylab uyushtirilganmi yoki tasodifiy holatmi — bu savolga diplomatik muzokaralar javob berishi kutilmoqda.

Россия пограничники нарушили территорию Эстонии
Утром 17 декабря трое российских пограничников незаконно пересекли территорию Эстонии. Этот факт подтвердил министр внутренних дел Эстонии Игорь Таро.
Инцидент произошёл в восточном регионе страны, в порту Васкнарва на реке Нарва. Российские пограничники прибыли на эстонский берег на лодке и около 20 минут находились на территории страны.
Позже они снова сели в лодку и вернулись на свою территорию. Эстонская полиция и пограничная служба сообщили, что зафиксировали это событие на видео.
На видео видно, как российские военные открыто нарушают границу. Комментируя ситуацию, Игорь Таро отметил, что задержать нарушителей не удалось.
«У нас нет права преследовать их на территории России», — сказал министр. Пока неизвестны цели действий российских военных.
Эстонская сторона требует официальных разъяснений от Москвы, и 18 декабря запланирована встреча представителей двух стран с этой целью. Кроме того, ожидается, что Министерство иностранных дел Эстонии вручит ноту протеста представителю российского посольства в Эстонии.
Этот инцидент произошёл в период, когда страны Балтийского региона принимают меры по укреплению своей безопасности. В частности, Эстония начала строительство железобетонных бункеров в приграничных с Россией районах.
Эта инфраструктура является частью проекта «Балтийская линия обороны». Президент России Владимир Путин неоднократно подчёркивал, что не желает конфликта с государствами НАТО.
Однако он также заявил, что Россия готова ответить в случае возникновения такой ситуации. Будет ли этот инцидент на границе преднамеренным или случайным — на этот вопрос должны ответить дипломатические переговоры.