AQSh Ichki xavfsizlik vaziri Kristi Noem o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida AQSh Fuqarolik va immigratsiya xizmatlariga Green Card lotereyasi doirasidagi DV1 vizalar dasturini to‘xtatish bo‘yicha ko‘rsatma berganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu viza har yili lotereya orqali g‘olib bo‘lgan shaxslarga AQShga immigratsiya qilish imkoniyatini beradi. DV1 dasturi orqali har yili 50 ming nafargacha chet ellik shaxs AQShga kiradi.
Dasturda ishtirok etish uchun o‘rta ma’lumotga ega bo‘lish yoki ikki yillik kasbiy tajriba talab qilinadi. Kristi Noemning ta’kidlashicha, Brawn universitetining ikki talabasi o‘ldirilishida gumon qilingan portugaliyalik Klaudio Manuele Nevesh Valente 2017 yilda ushbu viza orqali AQShga kelgan.
Hodisa davomida O‘zbekiston fuqarosi Muhammadaziz Umurzoqov halok bo‘lgan. Shuningdek, 2017 yilda ushbu viza orqali AQShga kelgan va Nyu-York shahrida sakkiz kishini avtomobil bilan urib o‘ldirgan o‘zbekistonlik Sayfulla Soipov haqida ham eslatib o‘tildi.
CBS telekanali xabariga ko‘ra, AQShning sobiq prezidenti Donald Tramp ushbu dasturga ko‘p yillar davomida tanqidiy munosabatda bo‘lgan. Trampning fikricha, bunday vizalar mamlakat xavfsizligiga tahdid soladi.
Biroq, DV1 dasturi tarafdorlari bu dastur AQSh iqtisodiyoti uchun foydali va mamlakat imijiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi, deb hisoblaydi. Shu sababli, dastur atrofida turli fikrlar va bahs-munozaralar davom etmoqda.

В США может быть отменена лотерея Грин-кард
Министр внутренней безопасности США Кристи Ноэм сообщила на своей странице в социальной сети, что дала указание Службе гражданства и иммиграции США приостановить программу виз DV1 в рамках лотереи Green Card. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта виза ежегодно предоставляет возможность выигравшим в лотерее иммигрировать в США. Через программу DV1 ежегодно в США въезжает до 50 тысяч иностранных граждан.
Для участия в программе требуется среднее образование или двухлетний профессиональный опыт. По словам Кристи Ноэм, подозреваемый в убийстве двух студентов университета Браун, португалец Клаудио Мануэль Невеш Валенте, приехал в США в 2017 году по этой визе.
В ходе инцидента погиб гражданин Узбекистана Мухаммадазиз Умурзоков. Также было напомнено о узбекском гражданине Сайфулле Соипове, который в 2017 году приехал в США по этой визе и в Нью-Йорке сбил автомобилем восемь человек, убив их.
По сообщению телеканала CBS, бывший президент США Дональд Трамп долгие годы критиковал эту программу. По мнению Трампа, такие визы представляют угрозу национальной безопасности страны.
Однако сторонники программы DV1 считают, что она полезна для экономики США и положительно влияет на имидж страны. По этой причине вокруг программы продолжаются различные мнения и дискуссии.