AQShda o‘zbekistonlik talaba o‘ldirilishi tergov qilinmoqda
AQShda o‘zbekistonlik talaba Muhammadaziz Umurzakovning o‘ldirilishi bo‘yicha tergov ishlari davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy huquq-tartibot organlari ushbu jinoyat MIT professori Nuno Lureyroning o‘limi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkinligini taxmin qilmoqda. Bu haqda ABC nashri huquqni muhofaza qilish idoralaridagi manbalariga tayanib xabar berdi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, gumonlanuvchi sifatida Klaudio Manuel Neveshe Valente ismli shaxs tilga olinmoqda. U ilgari Braun universiteti hududida otishma sodir etganlikda gumon qilingan edi.
Valente Nyu-Gempshir shtatida o‘lik holda topilgan bo‘lib, u o‘z joniga qasd qilgan deb taxmin qilinmoqda. MIT professori Nuno Lureyroning o‘ldirilishi esa Braun universitetidagi otishmadan ikki kun o‘tib sodir bo‘lgan.
Tergovchilar ikki jinoyat o‘rtasida bog‘liqlik bor-yo‘qligini o‘rganmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, Valente Braun universitetida aspirant bo‘lgan va 2000 yilda o‘qishga qabul qilingan.
Ammo bir necha yil o‘tib, u o‘qishdan chetlatilgan. Uning shaxsi kuzatuv kameralaridagi yozuvlar va avtomobil ijarasi ma’lumotlari orqali aniqlangan.
Hozircha rasmiylar gumonlanuvchining bu jinoyatlarga aloqadorligi va motivlari haqida ma’lumot bermagan. Eslatib o‘tamiz, Muhammadaziz Umurzakovning o‘ldirilishi 14 dekabr, yakshanba kuni, imtihon davom etayotgan paytda sodir bo‘lgan.
Qurollangan shaxs muhandislik binosida o‘t ochgan va bu hodisa jamoatchilikni larzaga solgan. Tergov ishlari davom etmoqda.

В США расследуется убийство студента из Узбекистана
В США продолжается расследование убийства узбекского студента Мухаммадазиза Умурзакова. Об этом сообщает Zamin.uz.
Местные правоохранительные органы предполагают, что это преступление может быть связано со смертью профессора MIT Нуну Лурейрона. Об этом сообщает издание ABC со ссылкой на источники в правоохранительных органах.
По данным следствия, в качестве подозреваемого рассматривается человек по имени Клаудио Мануэл Невеш Валенте. Ранее он подозревался в стрельбе на территории университета Брауна.
Валенте был найден мертвым в штате Нью-Гэмпшир, предполагается, что он покончил с собой. Убийство профессора MIT Нуну Лурейрона произошло через два дня после стрельбы в университете Брауна.
Следователи изучают, есть ли связь между двумя преступлениями. По данным, Валенте был аспирантом университета Брауна и поступил туда в 2000 году.
Однако через несколько лет он был отчислен. Его личность была установлена по записям с камер наблюдения и данным аренды автомобиля.
Пока официальные лица не предоставили информацию о причастности подозреваемого к этим преступлениям и его мотивах. Напомним, что убийство Мухаммадазиза Умурзакова произошло в воскресенье, 14 декабря, во время экзамена.
Вооружённое лицо открыло огонь в инженерном здании, что вызвало широкий общественный резонанс. Расследование продолжается.