AQSh DV1 vizasi dasturi vaqtincha to‘xtatildi
U o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida AQSh Fuqarolik va immigratsiya xizmatlariga DV1 vizasi dasturini vaqtincha to‘xtatish bo‘yicha rasmiy ko‘rsatma berilganini ma’lum qildi. Ushbu viza dasturi har yili Green Card lotereyasi g‘oliblariga AQShga qonuniy ravishda immigratsiya qilish imkoniyatini taqdim etib kelgan edi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, DV1 dasturi orqali har yili taxminan 50 ming nafar xorijiy fuqaro AQShga ko‘chib o‘tish huquqiga ega bo‘ladi. Lotereyada qatnashish uchun kamida o‘rta ma’lumotga ega bo‘lish yoki ikki yillik ish tajribasini tasdiqlash talab etiladi.
Bu tizim ko‘plab mamlakatlar fuqarolari uchun AQShga kirishning eng ochiq va shaffof yo‘llaridan biri sifatida qaraladi. Kristi Noyem o‘z bayonotida mazkur qarorning qabul qilinishiga xavfsizlik bilan bog‘liq omillar sabab bo‘lganini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, 2017 yilda DV1 vizasi orqali AQShga kelgan Portugaliya fuqarosi Braun universitetining ikki talabasi o‘limi bilan bog‘liq jinoyatda gumon qilinmoqda. Ushbu voqea davomida O‘zbekiston fuqarosi Muhammadaziz Umurzoqov ham halok bo‘lgani qayd etilgan.
Shuningdek, vazir 2017 yilda Nyu-Yorkda sakkiz kishining hayotiga zomin bo‘lgan teraktni amalga oshirgan Sayfullo Soipov ham aynan shu dastur orqali AQShga kelganini eslatib o‘tdi. AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp ham ushbu dasturga qarshi bo‘lgan siyosatchilar qatorida edi.
Uning fikricha, bunday ochiq immigratsiya dasturlari mamlakat xavfsizligiga xavf tug‘dirishi mumkin. Biroq dastur tarafdorlari bu fikrga qo‘shilmaydi.
Ular DV1 vizasi AQSh iqtisodiyotiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishini va xalqaro nufuzini oshirishga xizmat qilishini ta’kidlaydi. Hozirda mazkur qaror vaqtinchalik ekani ma’lum qilingan.
Ammo bu qaror immigratsiya siyosati bo‘yicha yangi munozaralarni keltirib chiqardi va Green Card lotereyasining kelajagi borasida ko‘plab savollarni kun tartibiga olib chiqdi.

Программа визы DV1 США временно приостановлена
Министр внутренней безопасности США Кристи Нойем объявила важное решение, вызвавшее широкое обсуждение в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
В своем аккаунте в социальной сети она сообщила, что официально дано указание Службе гражданства и иммиграции США временно приостановить программу визы DV1. Эта программа ежегодно предоставляла победителям лотереи Green Card возможность законно иммигрировать в США.
По данным, через программу DV1 ежегодно около 50 тысяч иностранных граждан получают право на переезд в США. Для участия в лотерее требуется иметь как минимум среднее образование или подтвердить двухлетний опыт работы.
Эта система считается одним из самых открытых и прозрачных способов въезда в США для граждан многих стран. В своем заявлении Кристи Нойем подчеркнула, что причиной принятия данного решения стали факторы, связанные с безопасностью.
По ее словам, в 2017 году гражданин Португалии, прибывший в США по визе DV1, подозревается в преступлении, связанном со смертью двух студентов университета Браун. В ходе этого инцидента также погиб гражданин Узбекистана Мухаммадазиз Умурзоков.
Кроме того, министр напомнила, что Саифулло Саипов, совершивший террористический акт в Нью-Йорке в 2017 году, унесший жизни восьми человек, также прибыл в США именно по этой программе. Бывший президент США Дональд Трамп также был среди политиков, выступавших против этой программы.
По его мнению, такие открытые иммиграционные программы могут представлять угрозу безопасности страны. Однако сторонники программы с этим не согласны.
Они подчеркивают, что виза DV1 оказывает положительное влияние на экономику США и способствует повышению международного авторитета страны. В настоящее время сообщается, что это решение является временным.
Тем не менее, оно вызвало новые дискуссии по иммиграционной политике и поставило на повестку множество вопросов относительно будущего лотереи Green Card.