Rossiya Federatsiyasi Davlat dumasi bir hafta ichida korrupsiyaga qarshi qonunchilikka sezilarli o‘zgartirishlar kiritdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangi tartibga ko‘ra, endilikda amaldorlar va davlat organlaridagi xalq vakillari o‘z daromadlari haqida har yili hisobot berish majburiyatidan ozod qilindi. Yillik deklaratsiyalar endi faqat "zarur holatlar"da taqdim etiladi.
18 dekabr kuni qabul qilingan qonun davlat xizmatchilari, munitsipal xodimlar hamda davlat ulushi bo‘lgan yirik korporatsiya vakillariga imtiyozlar berdi. 2009 yildan buyon amalda bo‘lgan va amaldorlar hamda ularning oila a’zolarining daromad va xarajatlarini ochiqlashni talab qilgan tizim faqat "alohida ehtiyoj" tug‘ilgandagina qo‘llaniladi.
Qonun tashabbuschilaridan biri Vasiliy Piskaryovning fikricha, bu o‘zgarish "eskirgan va samarasiz nazorat tizimi"ni bekor qilish imkonini beradi. Uning ta’kidlashicha, korrupsiyaga qarshi kurash to‘xtamaydi, balki jarayon raqamlashtiriladi.
Endilikda amaldorlarning moliyaviy holati maxsus "Poseydon" axborot tizimi orqali kuzatib boriladi. Ushbu tizim prezident administratsiyasi tomonidan boshqariladi va jamoatchilik uchun yopiq bo‘ladi.
Shunga qaramay, ayrim holatlarda daromadlar haqida ma’lumot berish majburiy bo‘lib qoladi. Masalan, saylovlarda ishtirok etishda, lavozimga tayinlanishda yoki yirik xaridlar amalga oshirilganda deklaratsiya topshirish talab etiladi.
Agar yangi qonun Federatsiya kengashi tomonidan ma’qullanib, prezident Vladimir Putin tomonidan imzolansa, u 2026 yil 1 yanvardan kuchga kiradi. Ma’lumot uchun, 2022 yildan buyon Rossiyada amaldorlarga o‘z daromadlarini internetda e’lon qilmaslik huquqi berilgan edi.
Shuningdek, Ukrainadagi harbiy harakatlarda ishtirok etgan yoki sanksiyalar sababli hisobot topshira olmagan shaxslar javobgarlikdan ozod qilingan. Yangi qonun esa ushbu imtiyozlarni yanada mustahkamlaydi.

В России чиновников освободили от отчёта о доходах
Государственная дума Российской Федерации за неделю внесла значительные изменения в антикоррупционное законодательство. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно новому порядку, теперь чиновники и народные представители в государственных органах освобождены от обязательства ежегодно отчитываться о своих доходах. Годовые декларации теперь подаются только в «необходимых случаях».
Закон, принятый 18 декабря, предоставил льготы государственным служащим, муниципальным работникам, а также представителям крупных корпораций с государственной долей. Система, действующая с 2009 года и требующая раскрытия доходов и расходов чиновников и их членов семьи, будет применяться только при «особой необходимости».
По мнению одного из инициаторов закона Василия Пискарёва, эти изменения позволят отменить «устаревшую и неэффективную систему контроля». Он подчеркнул, что борьба с коррупцией не прекратится, а процесс будет цифровизирован.
Теперь финансовое состояние чиновников будет отслеживаться через специальную информационную систему «Посейдон». Эта система управляется администрацией президента и будет закрыта для общественности.
Тем не менее, в некоторых случаях предоставление информации о доходах останется обязательным. Например, при участии в выборах, назначении на должность или совершении крупных покупок потребуется подача декларации.
Если новый закон будет одобрен Советом Федерации и подписан президентом Владимиром Путиным, он вступит в силу с 1 января 2026 года. Для справки, с 2022 года в России чиновникам предоставлено право не публиковать свои доходы в интернете.
Кроме того, лица, участвовавшие в военных действиях на Украине или не имевшие возможности подать отчёт из-за санкций, освобождены от ответственности. Новый закон ещё больше укрепляет эти льготы.