Putin: Rossiya iqtisodiyoti barqarorlikka erishmoqda
2023-yil 19-dekabr kuni Moskvada Rossiya prezidenti Vladimir Putin ishtirokida yil yakunlariga bag‘ishlangan katta matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuv davomida davlat rahbari iqtisodiyot, budjet va moliyaviy masalalar bo‘yicha muhim bayonotlar berdi. Taxminan 4,5 soat davom etgan muloqot chog‘ida Putin iqtisodiy o‘sish, inflyatsiya, budjet va xalqaro moliyaviy munosabatlar haqida batafsil ma’lumot berdi.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, 2023-yilda yalpi ichki mahsulot (YAIM) o‘sishi 1 foizni tashkil etadi. So‘nggi uch yilda esa umumiy iqtisodiy o‘sish 9,7 foizga yetgani qayd etildi.
Putin iqtisodiy sur’atning biroz sekinlashishini tasodifiy holat emas, balki inflyatsiyani jilovlashga qaratilgan siyosat natijasi sifatida izohladi. Uning ta’kidlashicha, yil yakunida inflyatsiya darajasi 5,7–5,8 foiz atrofida bo‘lishi kutilmoqda, bu esa makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlash uchun muhimdir.
Budjet masalasida Rossiya rahbari hukumatning ishini ijobiy baholadi. Davlat budjeti muvozanatlashtirilgan bo‘lib, bu ko‘rsatkich 2021-yil darajasida saqlangan.
Prezidentning fikricha, bunday barqarorlik Rossiya iqtisodiyoti va moliya tizimining asosiy yutug‘i hisoblanadi. Anjumanda Rossiya aktivlarining xorijda musodara qilinishi ehtimoli ham muhokama qilindi.
Putin bu kabi harakatlarni keskin tanqid ostiga olib, ularni talonchilik sifatida baholadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bunday qarorlar moliyaviy ishonchga jiddiy zarar yetkazadi va o‘z navbatida, Yevro hududiga bo‘lgan ishonchni susaytirishi mumkin.
Ko‘plab davlatlarning oltin-valyuta zaxiralari aynan Yevropada saqlanishini hisobga olsak, bu oqibatlar jahon moliyaviy tizimiga ham salbiy ta’sir ko‘rsatishi aniq. Matbuot anjumanida Putin Rossiya xalqaro sudlar orqali o‘z manfaatlarini himoya qilishini ta’kidladi.
Unga ko‘ra, Moskva adolatli yurisdiksiya topish va xorijda musodara qilingan aktivlarni qaytarish uchun barcha choralarni ko‘radi. Prezidentning fikricha, bu jarayon juda murakkab bo‘lsa-da, Rossiya o‘z manfaatlarini qat’iy himoya qilishda davom etadi.

Путин: Экономика России достигает стабильности
19 декабря 2023 года в Москве состоялась большая пресс-конференция по итогам года с участием президента России Владимира Путина. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе этой встречи глава государства сделал важные заявления по вопросам экономики, бюджета и финансов. В ходе примерно 4,5-часового диалога Путин подробно рассказал о экономическом росте, инфляции, бюджете и международных финансовых отношениях.
По словам президента, в 2023 году рост валового внутреннего продукта (ВВП) составит 1 процент. Отмечено, что за последние три года общий экономический рост достиг 9,7 процента.
Путин объяснил некоторое замедление экономических темпов не случайным явлением, а результатом политики, направленной на сдерживание инфляции. По его словам, к концу года уровень инфляции ожидается на уровне около 5,7–5,8 процента, что важно для обеспечения макроэкономической стабильности.
По вопросу бюджета глава России положительно оценил работу правительства. Государственный бюджет сбалансирован, и этот показатель сохранён на уровне 2021 года.
По мнению президента, такая стабильность является основным достижением российской экономики и финансовой системы. На конференции также обсуждалась возможность конфискации российских активов за рубежом.
Путин резко раскритиковал подобные действия, назвав их грабежом. По его словам, такие решения серьёзно подрывают финансовое доверие и, в свою очередь, могут ослабить доверие к еврозоне.
Учитывая, что золотовалютные резервы многих стран хранятся именно в Европе, эти последствия, безусловно, негативно скажутся на мировой финансовой системе. На пресс-конференции Путин подчеркнул, что Россия будет защищать свои интересы через международные суды.
По его словам, Москва примет все меры для поиска справедливой юрисдикции и возврата конфискованных за рубежом активов. По мнению президента, хотя этот процесс очень сложен, Россия продолжит твёрдо защищать свои интересы.