AQShda 2026 yil “Vatanparvarlik o‘yinlari” o‘tkaziladi
AQSh prezidenti Donald Tramp 2026 yilda o‘smirlar o‘rtasida umummilliy sport musobaqasi — “Vatanparvarlik o‘yinlari”ni tashkil etish rejasini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadbir AQSh mustaqilligining 250 yilligiga bag‘ishlanib, ramziy ahamiyat kasb etadi. Musobaqaning eng qiziqarli jihatlaridan biri ishtirokchilarni saralash tartibi bo‘ldi.
Unda faqat yuqori sinf o‘quvchilari qatnasha oladi. Har bir shtatdan bir nafar yigit va bir nafar qiz tanlanadi.
Shu tarzda musobaqa mamlakatning barcha hududlarini qamrab olib, turli shtatlardan kelgan yoshlarni yagona sport maydonida birlashtiradi. Mazkur tashabbus ijtimoiy tarmoqlarda katta muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Ayrim foydalanuvchilar uni taniqli yozuvchi Syuzan Kollinzning “Och o‘yinlar” asariga qiyoslab, o‘xshashliklarni ta’kidlashdi. Ushbu asarda ham mamlakat hududlaridan yoshlar tanlanib, turli sinov va musobaqalarda ishtirok etadi.
Ammo, rasmiylarning so‘zlariga ko‘ra, “Vatanparvarlik o‘yinlari” sport, birdamlik va milliy faxrni targ‘ib qilishni maqsad qiladi. Shunga qaramay, bu o‘xshashliklar ko‘pchilikning e’tiboridan chetda qolmadi.
Qiziqarli jihati shundaki, “Och o‘yinlar” franshizasi ham 2026 yilda davom ettiriladi. “Och o‘yinlar: O‘rim tongi” nomli prikvel filmi aynan shu yili katta ekranlarga chiqishi kutilmoqda.

В США в 2026 году пройдут «Игры патриотов»
Президент США Дональд Трамп объявил о плане проведения в 2026 году общенациональных спортивных соревнований среди подростков — «Игры патриотизма». Об этом сообщает Zamin.uz.
Это мероприятие посвящено 250-летию независимости США и имеет символическое значение. Одним из самых интересных аспектов соревнований стал порядок отбора участников.
В них смогут участвовать только старшеклассники. От каждого штата будет отобран один юноша и одна девушка.
Таким образом, соревнования охватят все регионы страны и объединят молодых людей из разных штатов на едином спортивном поле. Эта инициатива вызвала широкие обсуждения в социальных сетях.
Некоторые пользователи сравнили её с произведением известной писательницы Сьюзен Коллинз «Голодные игры», отметив сходства. В этом произведении также отбирают молодых людей из разных регионов страны для участия в различных испытаниях и соревнованиях.
Однако, по словам официальных лиц, «Игры патриотизма» направлены на пропаганду спорта, единства и национальной гордости. Тем не менее, эти сходства не остались без внимания большинства.
Интересно, что франшиза «Голодные игры» также продолжится в 2026 году. Приквел под названием «Голодные игры: Рассвет жатвы» ожидается на больших экранах именно в этом году.