Ushbu hujum viloyatning muhim transport va port infratuzilmasini izdan chiqarishga qaratilgan edi. Afsuski, hujum natijasida tinch aholi orasida talafotlar bo‘ldi.
Odessa viloyati harbiy ma’muriyati rahbari Oleg Kiperning ma’lumotlariga ko‘ra, ballistik raketalar zarbasi oqibatida kamida 7 kishi halok bo‘ldi, yana 15 kishi jarohatlandi. Zarba strategik ahamiyatga ega bo‘lgan port infratuzilmasi hududiga to‘g‘ri kelgan.
Raketa tushishi natijasida og‘ir yuk mashinalari saqlanadigan avtoturargohda yong‘in yuzaga kelgan. Qutqaruv xizmatlari voqea joyida ishlamoqda, ammo tinimsiz havo hujumi signallari ularning faoliyatini qiyinlashtirmoqda.
Shu kuni Rossiya kuchlari Mayaki aholi punkti yaqinidagi, Odessa va Reni shaharlarini bog‘lovchi M15 trassasidagi muhim ko‘prikka ham zarba berdi. Ko‘prikning vayron bo‘lishi transport harakatining to‘xtashiga olib keldi.
Ekspertlar fikriga ko‘ra, agar ko‘prik butunlay ishdan chiqsa, yonilg‘i yetkazib berish jarayoni izdan chiqishi va benzin narxlari ko‘tarilishi mumkin. Odessa viloyati bir necha kun davomida tinimsiz hujumlarga duch kelmoqda.
Energetika tizimiga qilingan zarbalar shaharda elektr va suv ta’minoti uzilishlariga sabab bo‘ldi. Transport tizimi cheklangan rejimda ishlamoqda.
Ukraina bosh vazirining o‘rinbosari Aleksey Kuleba xalqaro hamjamiyatni ushbu hujumlarga befarq bo‘lmaslikka va Rossiyaga nisbatan sanksiyalarni kuchaytirishga chaqirdi.

Россия нанесла воздушный удар по Одесской области
Вечером 19 декабря вооружённые силы России нанесли очередной воздушный удар по Одесской области. Об этом сообщил Zamin.uz.
Этот удар был направлен на вывод из строя важной транспортной и портовой инфраструктуры области. К сожалению, в результате атаки пострадали мирные жители.
По данным главы военной администрации Одесской области Олега Кипера, в результате удара баллистическими ракетами погибло не менее 7 человек, ещё 15 получили ранения. Удар пришёлся на территорию портовой инфраструктуры стратегического значения.
В результате падения ракеты в автопарковке для тяжёлых грузовиков возник пожар. Спасательные службы работают на месте происшествия, однако непрекращающиеся сигналы воздушной тревоги затрудняют их деятельность.
В тот же день российские войска нанесли удар по важному мосту на трассе М15, соединяющей города Одесса и Рени, вблизи населённого пункта Маяки. Разрушение моста привело к остановке транспортного движения.
По мнению экспертов, если мост полностью выйдет из строя, процесс поставки топлива нарушится, и цены на бензин могут вырасти. Одесская область уже несколько дней подвергается непрерывным атакам.
Удары по энергетической системе вызвали перебои с электроснабжением и водоснабжением в городе. Транспортная система работает в ограниченном режиме.
Заместитель премьер-министра Украины Алексей Кулеба призвал международное сообщество не оставаться равнодушным к этим атакам и усилить санкции против России.