Mayamida Ukraina, AQSH va Rossiya muzokaralari boshlandi
Ukraina delegatsiyasi AQSH va Yevropa Ittifoqi vakillari bilan Mayami shahrida muzokaralarni yakunladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Ukraina Milliy xavfsizlik va mudofaa kengashi rahbari Rustam Umerov ma’lum qildi. Endi bu maydonda AQSH va Rossiya o‘rtasida alohida muzokaralar o‘tkazilishi kutilmoqda.
Muzokaralar 19-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan. Rustam Umerovning so‘zlariga ko‘ra, suhbatlarda Kiyevning yevropalik hamkorlari ham ishtirok etgan.
Muzokaralar natijalari haqida Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy xabardor qilingan. Umerovning qayd etishicha, uchrashuv davomida kelgusidagi hamkorlik va qo‘shma ishlar bo‘yicha kelishuvga erishilgan.
Mazkur muzokaralar Jenevada 23-noyabr kuni o‘tkazilgan uchrashuvning davomi sifatida tashkil etilgan. Ushbu hujjatlar “Trampning Ukraina bo‘yicha rejasi” deb ataluvchi konsepsiyaga asoslangan.
Ma’lum bo‘lishicha, 20–21-dekabr kunlari Mayamiga Rossiya delegatsiyasi ham yetib kelishi kutilmoqda. Rossiya delegatsiyasiga prezidentning maxsus vakili Kirill Dmitriyev rahbarlik qiladi.
U AQSH prezidentining maxsus vakili Stiv Uitkoff va Donald Trampning kuyovi Jared Kushner bilan uchrashuv o‘tkazishi rejalashtirilgan. AQSH tomonidan Ukrainaga urush yakunlangan taqdirda xavfsizlik kafolatlari taklif qilinmoqda.
Biroq Donetsk va Luhansk hududlariga oid masalalar hali ham bahsli bo‘lib qolmoqda. Kreml bu borada o‘z talablarini ochiq bildirmoqda va ular bajarilmasa, kuch ishlatish ehtimolini istisno qilmayapti.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin bu masalani 19-dekabr kuni o‘tkazilgan matbuot anjumanida yana bir bor tilga oldi. Ukraina esa o‘z hududiy yaxlitligi va suverenitetini qat’iyat bilan himoya qilmoqda.
Prezident Zelenskiyning ta’kidlashicha, Kiyev Donbass hududlarini Rossiyaniki deb tan olmaydi. AQSH bu masalada murosali yechim topishga harakat qilmoqda.

В Майами начались переговоры между Украиной, США и Россией
Делегация Украины завершила переговоры с представителями США и Европейского Союза в городе Майами. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщил глава Совета национальной безопасности и обороны Украины Рустам Умеров. Теперь ожидается проведение отдельных переговоров между США и Россией на этой площадке.
Переговоры состоялись 19 декабря. По словам Рустама Умерова, в беседах также участвовали европейские партнеры Киева.
О результатах переговоров был проинформирован президент Украины Владимир Зеленский. По словам Умерова, во время встречи достигнуто соглашение о будущем сотрудничестве и совместных действиях.
Эти переговоры были организованы как продолжение встречи, состоявшейся в Женеве 23 ноября. Документы основаны на концепции, называемой «планом Трампа по Украине».
Сообщается, что 20–21 декабря в Майами ожидается прибытие российской делегации. Российскую делегацию возглавит специальный представитель президента Кирилл Дмитриев.
Запланирована встреча с специальным представителем президента США Стивом Уиткоффом и зятем Дональда Трампа Джаредом Кушнером. Со стороны США Украине предлагаются гарантии безопасности в случае окончания войны.
Однако вопросы, касающиеся территорий Донецка и Луганска, остаются спорными. Кремль открыто выражает свои требования и не исключает возможность применения силы, если они не будут выполнены.
Президент России Владимир Путин вновь затронул этот вопрос на пресс-конференции 19 декабря. Украина же решительно защищает свою территориальную целостность и суверенитет.
По словам президента Зеленского, Киев не признает Донбасс частью России. США пытаются найти компромиссное решение по этому вопросу.