AQSh va Rossiya Floridada urushni tugatish bo‘yicha uchrashadi
AQSh rasmiylari shanba kuni Floridada Rossiya delegatsiyasi bilan uchrashib, Ukrainadagi urushni tugatish bo‘yicha muzokaralarni davom ettirishi rejalashtirilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuv AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp ma’muriyati tomonidan ikki tomon o‘rtasida kelishuvga erishish maqsadida tashkil etilgan. Juma kuni AQSh vakillari Ukraina va Yevropa davlatlari delegatsiyalari bilan ham muzokaralar o‘tkazgan.
Uchrashuvlarda Ukraina xavfsizligi bo‘yicha ayrim kelishuvlarga erishilgani ma’lum qilingan, ammo Rossiya tomonining bu masalalarga munosabati hali aniqlanmagan. Rossiya delegatsiyasiga Prezident Vladimir Putinning vakili Kirill Dmitriev boshchilik qiladi.
AQSh tomonidan Stiv Witkoff hamda sobiq prezident Trampning kuyovi Jared Kushner muzokaralarda ishtirok etadi. Shuningdek, senator Marko Rubio ham qatnashishi mumkin.
Rossiya Prezidenti Vladimir Putin muzokaralarda hozircha hech qanday yangi taklif bilan chiqmagan. U urushni to‘xtatish uchun Ukraina NATOga qo‘shilish niyatidan voz kechishi va Rossiya o‘z hududi deb hisoblayotgan to‘rt viloyatdan chiqib ketishi zarurligini ta’kidlagan.

США и Россия встретятся во Флориде для завершения войны
Официальные представители США планируют в субботу встретиться с российской делегацией во Флориде для продолжения переговоров о прекращении войны в Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта встреча была организована администрацией бывшего президента США Дональда Трампа с целью достижения соглашения между двумя сторонами. В пятницу представители США также провели переговоры с делегациями Украины и европейских стран.
Сообщается, что на встречах были достигнуты некоторые договоренности по вопросам безопасности Украины, однако позиция России по этим вопросам пока не ясна. Российскую делегацию возглавляет представитель президента Владимира Путина Кирилл Дмитриев.
Со стороны США в переговорах участвуют Стив Уиткофф и зять бывшего президента Трампа Джаред Кушнер. Также возможно участие сенатора Марко Рубио.
Президент России Владимир Путин пока не выдвигал никаких новых предложений на переговорах. Он подчеркнул, что для прекращения войны Украина должна отказаться от намерения вступить в НАТО и вывести войска из четырех областей, которые Россия считает своей территорией.