Tayvanda metroda hujum: 3 o‘lik, 9 jarohat
Tayvan poytaxti Taypey shahrida metroda sodir bo‘lgan pichoqlash hujumi oqibatida uch kishi halok bo‘ldi, to‘qqiz kishi jarohat oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hujumni 27 yoshli Chang Ven amalga oshirgan. U avval markaziy metro bekatida tutun bombalaridan foydalangan, keyin esa boshqa bekatga o‘tib, yo‘lovchilarga pichoq bilan hujum qilgan.
Hujumchi keyinchalik ko‘p qavatli binodan tushib ketib halok bo‘lgan. Voqeaning sabablari hozircha noma’lum.
Tayvanda bunday hodisalar kam uchraydi. Oxirgi marta shunga o‘xshash voqea 2014-yilda sodir bo‘lgan edi.
Hodisa mahalliy vaqt bilan soat 17:20 da, shahar markazida eng gavjum paytda yuz bergan. Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolarda odamlarning vahimaga tushib qochayotgani, hujumchining esa qo‘lida katta pichoq bilan harakatlanayotgani aks etgan.
Tayvan bosh vaziri Cho Jung-tai metro, temiryo‘l bekatlari va aeroportlarda xavfsizlik choralarini kuchaytirishni buyurdi. Prezident Uilyam Lay voqeani tezkor o‘rganish va tergov qilishga topshiriq berdi.

Нападение в метро Тайваня: 3 погибших, 9 раненых
В столице Тайваня, городе Тайбэй, в результате ножевого нападения в метро погибли три человека, девять получили ранения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Нападение совершил 27-летний Чан Вен. Сначала он использовал дымовые шашки на центральной станции метро, затем перешёл на другую станцию и напал с ножом на пассажиров.
Позже нападавший погиб, упав с многоэтажного здания. Причины происшествия пока неизвестны.
Подобные инциденты в Тайване случаются редко. Последний похожий случай произошёл в 2014 году.
Инцидент произошёл в 17:20 по местному времени, в самый час пик в центре города. В видео, распространённых в социальных сетях, видно, как люди в панике разбегаются, а нападающий движется с большим ножом в руках.
Премьер-министр Тайваня Чо Чжун-тай распорядился усилить меры безопасности в метро, на железнодорожных станциях и в аэропортах. Президент Уильям Лай поручил оперативно расследовать и изучить происшествие.
В настоящее время соответствующие органы работают над выяснением мотивов нападавшего и возможных связанных с ним лиц.