AQSh Venesuela neft tankerini to‘xtatdi, ziddiyat kuchaymoqda
AQSh hukumati Venesuela qirg‘oqlari yaqinida xalqaro suvlarda harakatlangan neft tankerini to‘xtatib qolganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
AQSh Ichki xavfsizlik vaziri Kristi Noemning ma’lum qilishicha, tanker Venesueladan yuklangan va AQSh sanksiyalariga tushgan neftni tashigan. Ushbu hodisa AQSh Prezidenti Donald Tramp Venesuelaga sanksiyalangan neft tashuvchi kemalarga to‘liq blokada e’lon qilganidan keyin sodir bo‘ldi.
Oq uy vakillarining ta’kidlashicha, to‘xtatilgan tanker soxta bayroq ostida harakat qilgan va Venesuelaning noqonuniy “soya flotiga” tegishli bo‘lgan. AQSh rasmiylari bu kabi kemalar Venesuela hukumatini noqonuniy moliyalashtirishda qatnashayotganini aytib, ular bilan bog‘liq choralar qat’iy davom ettirilishini bildirdi.
Venesuela hukumati esa bu harakatni keskin qoralab, xalqaro huquqni buzish va dengiz qaroqchiligi deb baholadi. Karakas rasmiylari mazkur voqeani Birlashgan Millatlar Tashkiloti va boshqa xalqaro tashkilotlarga yetkazishini ma’lum qildi.
Ushbu voqeadan keyin Venesuelaning neft eksporti sezilarli darajada qisqargan. Ko‘plab tankerlar qo‘lga olinishi ehtimolidan xavotirlanib, yuk bilan mamlakatning suv hududlarida qolmoqda.

США остановили венесуэльский нефтяной танкер, конфликт обостряется
Правительство США объявило о задержании нефтяного танкера, движущегося в международных водах у берегов Венесуэлы. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам министра внутренней безопасности США Кристи Ноэм, танкер перевозил нефть, загруженную в Венесуэле, подпадающую под санкции США. Этот инцидент произошёл после того, как президент США Дональд Трамп объявил полную блокаду танкеров, перевозящих нефть в Венесуэлу под санкциями.
Представители Белого дома подчеркнули, что задержанный танкер действовал под поддельным флагом и принадлежал незаконному «флоту сои» Венесуэлы. Американские официальные лица заявили, что такие суда участвуют в незаконном финансировании правительства Венесуэлы, и меры в отношении них будут продолжены строго.
Правительство Венесуэлы резко осудило эти действия, назвав их нарушением международного права и морским пиратством. Официальные лица Каракаса сообщили, что инцидент будет доведён до Организации Объединённых Наций и других международных организаций.
После этого события экспорт нефти Венесуэлы значительно сократился. Многие танкеры остаются в водах страны с грузом, опасаясь возможного захвата.
По мнению экспертов, если ситуация продолжится, существует высокая вероятность роста цен на нефть на мировом рынке.