2023-yil 19-dekabr kuni Moskvada Rossiya prezidenti Vladimir Putin ishtirokida an’anaviy matbuot anjumani o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadbir davomida davlat rahbari to‘rt yarim soatdan oshiq vaqt davomida fuqarolar va jurnalistlar tomonidan berilgan eng dolzarb savollarga javob berdi. Quyida ushbu muloqotning asosiy jihatlari haqida qisqacha ma’lumot beramiz.
**Urush sabablari va mas’uliyat masalasi** Vladimir Putin Rossiya ukrainaliklar va ruslarning halok bo‘layotgani uchun javobgar emasligini ta’kidladi. Uning fikricha, hozirgi mojarolar Ukrainadagi konstitutsiyaga zid hokimiyat almashinuvidan boshlangan.
U Rossiya har doim muzokaralar orqali tinchlikka erishish tarafdori ekanini va bu masala bo‘yicha qaror endi raqib tomon va ularni qo‘llab-quvvatlayotgan davlatlarga bog‘liq ekanini aytdi. **Frontdagi vaziyat va strategik tashabbus** Putinning ta’kidlashicha, Rossiya armiyasi jang maydonida tashabbusni qo‘lga olgan.
Kursk viloyatidagi vaziyat barqarorlashganidan so‘ng, Rossiya qurolli kuchlari oldinga siljishda davom etmoqda. Ayrim hududlarda tezkor yutuqlar qayd etilsa, boshqa joylarda bosqichma-bosqich ilgarilash kuzatilmoqda.
Seversk, Krasnoarmeysk (Pokrovsk) va Krasniy Liman kabi strategik ahamiyatga ega hududlar Rossiya nazoratiga o‘tayotgani qayd etildi. **Kupyanskdagi vaziyat va Zelenskiy haqidagi fikrlar** Putin Ukraina armiyasining Kupyansk yo‘nalishida katta yo‘qotishlarga uchraganini ta’kidladi.
U yerdagi 15 batalondan iborat guruh qurshovda qolgan va qarshilik ko‘rsatish imkoniyatlari tugab bormoqda. Shuningdek, u Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiyning Kupyanskdagi videosiga izoh berib, uni kinoyali tarzda “mahoratli san’atkor” deb atadi.
**Ukraina armiyasining yo‘qotishlari** Putin Ukraina qurolli kuchlarining strategik zaxiralari nihoyasiga yetayotganini aytib, bu holat Kiyevni mojaroning tugashiga majbur qiladigan asosiy omil bo‘lishi mumkinligini bildirdi. Rossiya rahbari yil oxirigacha o‘z armiyasi yangi muvaffaqiyatlarga erishishiga ishonch bildirdi.
Mazkur matbuot anjumani Rossiya rahbariyatining dolzarb masalalar bo‘yicha pozitsiyasini yana bir bor namoyon qildi.

Путин: Россия готова к миру через переговоры
19 декабря 2023 года в Москве состоялась традиционная пресс-конференция с участием президента России Владимира Путина. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе этого мероприятия глава государства более четырёх с половиной часов отвечал на самые актуальные вопросы граждан и журналистов. Ниже приведена краткая информация о ключевых моментах этого диалога.
**Причины войны и вопрос ответственности** Владимир Путин подчеркнул, что Россия не несёт ответственности за гибель украинцев и русских. По его мнению, нынешний конфликт начался с неконституционной смены власти на Украине.
Он отметил, что Россия всегда выступала за достижение мира через переговоры, и теперь решение этого вопроса зависит от противной стороны и государств, поддерживающих её. **Ситуация на фронте и стратегическая инициатива** По словам Путина, российская армия взяла инициативу на поле боя.
После стабилизации ситуации в Курской области Вооружённые силы России продолжают продвижение вперёд. В некоторых районах фиксируются стремительные успехи, в других — постепенное продвижение.
Отмечается переход под контроль России таких стратегически важных районов, как Северск, Красноармейск (Покровск) и Красный Лиман. **Ситуация в Купянске и мнение о Зеленском** Путин подчеркнул, что украинская армия понесла большие потери в направлении Купянска.
Группа из 15 батальонов там оказалась в окружении и возможности для сопротивления иссякают. Также он прокомментировал видео с президентом Украины Владимиром Зеленским в Купянске, иронично назвав его «мастером искусства».
**Потери украинской армии** Путин заявил, что стратегические резервы вооружённых сил Украины подходят к концу, что может стать ключевым фактором, вынуждающим Киев завершить конфликт. Глава России выразил уверенность, что к концу года его армия достигнет новых успехов.
Данная пресс-конференция вновь продемонстрировала позицию руководства России по актуальным вопросам.