Tramp FQB reydini shaxsiy hayotga tajovuz deb atadi
AQSHning sobiq prezidenti Donald Tramp Mar-a-Lago qarorgohida Federal qidiruv byurosi (FQB) tomonidan o‘tkazilgan reyd yuzasidan keskin munosabat bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, FQB xodimlari tekshiruv jarayonida shaxsiy hudud chegaralarini buzib, haddan tashqari keskin chora-tadbirlar qo‘llagan. Trampning so‘zlariga ko‘ra, tekshiruv davomida nafaqat hujjatlar, balki uning rafiqasiga tegishli shaxsiy buyumlar, jumladan, shkaflar ham ko‘zdan kechirilgan.
U bu holatni tanqid qilib, buni shaxsiy hayotga tajovuz deb atadi. Trampning fikricha, bunday usullar qonuniy asosga ega bo‘lmagan holda, faqatgina bosim o‘tkazish va uning obro‘sini tushirish maqsadida amalga oshirilgan.
Tramp shuningdek, FQB xodimlarining rafiqasining buyumlarini tekshirganliklarini alohida ta’kidlab, bu holatni g‘alati va noo‘rin deb baholadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, rafiqasi juda tartibli inson bo‘lib, shaxsiy buyumlari mukammal joylashtirilgan bo‘lgan.
U mazkur vaziyatni keskin qoralab, bunday tekshiruv usulini qabul qilib bo‘lmasligini ta’kidladi. Ushbu voqea AQSHda huquq-tartibot organlarining siyosiy jarayonlarga aralashuvi masalasida yangi bahs-munozaralarga sabab bo‘ldi.

Трамп назвал рейд ФБР вмешательством в личную жизнь
Бывший президент США Дональд Трамп резко отреагировал на рейд Федерального бюро расследований (ФБР) в его резиденции Мар-а-Лаго. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, сотрудники ФБР при проведении проверки нарушили границы личной территории и применили чрезмерно жесткие меры. По словам Трампа, в ходе обыска были осмотрены не только документы, но и личные вещи его супруги, включая шкафы.
Он раскритиковал эту ситуацию, назвав её вмешательством в личную жизнь. По мнению Трампа, такие методы не имели законных оснований и были направлены лишь на оказание давления и подрыв его репутации.
Трамп также особо отметил, что сотрудники ФБР проверяли вещи его жены, назвав это странным и неподобающим. По его словам, его супруга — очень аккуратный человек, и её личные вещи были идеально организованы.
Он резко осудил данную ситуацию и подчеркнул, что такой метод проверки недопустим. Этот инцидент вызвал новые споры в США по поводу вмешательства правоохранительных органов в политические процессы.
По словам Трампа, в результате проверки не было выявлено никаких нарушений закона, и все обвинения являются необоснованными.