Tramp immigratsiya nazoratini kuchaytirishni rejalashtirmoqda
Ushbu reja doirasida ish joylarida tekshiruvlar soni oshib, immigratsiya xizmatlari uchun qo‘shimcha 170 milliard dollar mablag‘ ajratilishi ko‘zda tutilgan. Bu chora, ayniqsa, o‘rta muddatli saylovlar arafasida ba’zi aholining xavotiriga sabab bo‘lmoqda.
Tramp ma’muriyati allaqachon yirik shaharlar bo‘ylab immigratsiya agentlarini joylashtirib, ayrim mahallalarda tekshiruvlar o‘tkazgan. Shu bilan birga, ayrim korxonalar nazorat qilingan bo‘lsa-da, fermer xo‘jaliklari va ishlab chiqarish obyektlari tekshiruvlardan chetda qolgan.
Yangi rejaga ko‘ra, ish joylari va hibsxonalarda nazorat kuchaytiriladi, bu esa ko‘plab odamlarni qamrab olishi mumkin. Mazkur chora turli munosabatlarga sabab bo‘lmoqda.
Masalan, Mayami kabi ba’zi shaharlar aholisi norozilik bildirgan. Ayrim bizneslar tekshiruvlardan qochish maqsadida faoliyatini to‘xtatgan, ota-onalar esa xavotir tufayli bolalarini maktablarga yubormagan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, hibsga olinganlarning 41 foizi faqat immigratsiya qoidalarini buzgan shaxslar hisoblanadi. Kelgusi yilda ish joylariga qaratilgan bunday keng qamrovli tekshiruvlar iqtisodiyot va ishchi kuchiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Mutaxassislar bu chora mehnat xarajatlarining oshishiga va mahsulot narxlarining ko‘tarilishiga olib kelishini taxmin qilmoqda. Tramp ma’muriyati ish beruvchilarni qonuniy ish tartibiga rioya qilishga majburlashni maqsad qilgan.

Трамп планирует усилить контроль за иммиграцией
Президент США Дональд Трамп планирует усилить контроль над иммиграцией в 2026 году. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этого плана предполагается увеличение количества проверок на рабочих местах и выделение дополнительных 170 миллиардов долларов на иммиграционные службы. Эта мера вызывает обеспокоенность у части населения, особенно накануне промежуточных выборов.
Администрация Трампа уже разместила иммиграционных агентов по крупным городам и проводила проверки в некоторых районах. При этом, несмотря на контроль в некоторых предприятиях, фермерские хозяйства и производственные объекты оставались вне проверок.
Согласно новому плану, контроль на рабочих местах и в тюрьмах будет усилен, что может затронуть многих людей. Эта мера вызывает различные реакции.
Например, жители некоторых городов, таких как Майами, выразили недовольство. Некоторые бизнесы прекратили деятельность, чтобы избежать проверок, а родители из-за опасений не отправляли детей в школы.
По данным, 41 процент задержанных — это лица, нарушившие только иммиграционные правила. В следующем году такие масштабные проверки на рабочих местах могут негативно повлиять на экономику и рабочую силу.
Эксперты предполагают, что эта мера приведет к росту затрат на труд и увеличению цен на продукцию. Администрация Трампа ставит целью заставить работодателей соблюдать законный порядок работы.