Saudiya Arabistonida o‘lim jazosi rekord darajaga yetdi
Saudiya Arabistonida o‘lim jazosi amaliyoti bu yil rekord darajaga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 2025-yilda kamida 347 kishi o‘lim jazosiga hukm qilingan. Bu ko‘rsatkich 2024-yildagi 345 kishilik rekorddan oshib, mamlakat tarixidagi eng yuqori darajaga chiqdi.
Hukm qilinganlar orasida xorijlik fuqarolar, jurnalistlar va voyaga yetmaganlik davrida jinoyat sodir etgan shaxslar ham bor. Ularning uchdan ikki qismi giyohvandlik moddalariga aloqador jinoyatlar uchun jazolangan.
Shuningdek, besh nafar ayol ham o‘lim jazosiga hukm qilingan. Ko‘plab holatlar BMT xalqaro standartlariga zid deb baholanmoqda.
Saudiya Arabistoni hukumatining bu boradagi rasmiy izohi mavjud emas. Ekspertlar va inson huquqlari tashkilotlari mamlakatda qiynoqlar va majburlangan tan olishlar keng tarqalganini ta’kidlamoqda.
Shuningdek, ijro etishdan oldin mahkumlarning oilalariga xabar berilmasligi va jasadlarning qaytarilmasligi kabi holatlar inson huquqlari nuqtai nazaridan jiddiy muammolarni keltirib chiqarmoqda. Xalqaro tashkilotlar o‘lim jazosiga cheklov kiritishni, barcha mahkumlarga yuridik yordam va konsullik xizmatlari ko‘rsatilishini, shuningdek, ijro etish jarayoni bo‘yicha aniq ma’lumotlar oshkor qilinishini talab qilmoqda.
Mamlakatda ijtimoiy va iqtisodiy islohotlar amalga oshirilayotgan bo‘lsa-da, inson huquqlari masalasidagi holat jiddiy tashvish uyg‘otayotganini mutaxassislar qayd etmoqda.

Смертная казнь в Саудовской Аравии достигла рекордного уровня
В Саудовской Аравии практика применения смертной казни в этом году достигла рекордного уровня. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальным данным, в 2025 году как минимум 347 человек были приговорены к смертной казни. Этот показатель превысил рекорд 2024 года в 345 человек и стал самым высоким в истории страны.
Среди приговорённых есть иностранные граждане, журналисты и лица, совершившие преступления в несовершеннолетнем возрасте. Две трети из них были наказаны за преступления, связанные с наркотиками.
Кроме того, пятеро женщин также были приговорены к смертной казни. Многие случаи оцениваются как противоречащие международным стандартам ООН.
Официальных комментариев правительства Саудовской Аравии по этому вопросу нет. Эксперты и правозащитные организации отмечают широкое распространение пыток и принудительных признаний в стране.
Также отсутствие уведомления семей осуждённых перед исполнением приговора и невозврат тел вызывает серьёзные проблемы с точки зрения прав человека. Международные организации требуют введения ограничений на смертную казнь, предоставления всем осуждённым юридической помощи и консульских услуг, а также раскрытия точной информации о процессе исполнения приговора.
Несмотря на проведение социальных и экономических реформ в стране, специалисты отмечают, что ситуация с правами человека вызывает серьёзную озабоченность.